news

Olimpiada w 1936 roku została sfilmowana w 3D?

Informowaliśmy już wcześniej, iż Niemcy za czasów Hitlera mieli obsesję na punkcie filmowania wszystkiego, także w 3D. Teraz wiemy, jak tego dokonali, a także, iż prawdopodobnie Olimpiada w 1936 roku została sfilmowana przy pomocy kamery stereoskopowej.

Reżyser Philppe Mora już wcześniej doniósł o tym, iż w niemieckich archiwach odnalazł rolki propagandowych filmów, które zostały nakręcone korzystając z dwóch kamer i pryzmatu. Teraz twierdzi, że znalazł dowody na istnienie nagrań z Olimpiady z 1936 roku, które zostały wykonane w technice stereoskopowej.

Taśmy w dwóch kopiach (dla oka lewego i prawego) były wywoływane po siedmiu minutach od nagrania i służyły do identyfikacji zwycięzcy w sytuacjach, kiedy trudno było określić, kto pierwszy przebiegł linię mety. Do uwiecznienia Igrzysk posłużyły dwie kamery Zeiss Ikon położone blisko siebie. Rozpoczynały one nagrania w momencie strzału z pistoletu startowego.

Niemcy nie dysponowali technologią, która umożliwiłaby odtworzenie takich taśm i wywołanie efektu 3D na widzach. Do określania zwycięzcy służyły po prostu pojedyncze klatki filmu, każda z innej perspektywy. Nie zmienia to faktu, iż gdyby ktoś wszedł w posiadanie tych taśm teraz, to teoretycznie możliwe byłoby stworzenie filmu w 3D.

Zapewne Niemcy nie mogli znieść faktu, iż to czarnoskóry Amerykanin Jesse Owens bił na głowę aryjskich sportowców i zbudowali kamerę, która wychwyciłaby moment jego porażki. Plus fakt, iż to naziści pierwsi zajęli się filmami w 3D potwierdza, iż filmy w tym formacie to samo zło. [Variety, DVICE]

podobne treści

 • ktos

  taa a kiedyś ludzie wybudowali piramidy, stoją do dziś a dziś nawet „naukofce” mówią że nie potrafią skonstrukować drugiej takiej budowlni nawet przy pomocy obecnych maszyn – a tak narzekacie że ludy prymitywne były prymitywne, to popatrzcie na życie dzisiejsze w porównaniu z czasami dawnymi, dzisiaj wam w głupoty ino w głowach – ipody, call of duty itp. a nie macie nawet własnego pola uprawnego i kuunia do pomocy i jak wy przeżyjecie jak sklepy zamkną coo? bedziecie wkąszać układy scalone czy może będziecie uprawiać wirtualnego coś w Simsach albo marichuane we wnętrzu komputerka?

 • navarionek

  marichuanę? :))

 • lol

  może się czepiam ale w całym tekście słowo „iż” występuje 6 razy, to się aż rzuca w oczy.

 • przemekno

  @lol
  Mylisz się. Słowo „iż” występuje 7 razy. Autora tekstu bym ostro opier…
  Porażka

 • szlachcic

  @ktos, tak się składa że ja mam swoje pole, a piramid się nie buduje bo to bezsensowna inwestycja w kupę kamieni, gożej że w polsce nie kopie się rowów i wałów przez co woda nie odpływa, przerywa zapory i niszczy osiedla, trzeba z tym skończyć, ale politycy zamiast wziąść sie za łopaty, kłócą się o MIEJSCA NA LIŚCIE, kapujecie? za NASZE pieniądze, przez pół roku te głąby kłócą się o to pod którym numerkiem mają ich zapisać!!

 • lol

  @szlachcic zgadzam sie ze wszystkim oprocz jednego. pisze się wziąć nie wziąść