internet

Oktawave – poznaj chmurę z Polski, która chce przysłonić resztę Europy

Grupa K2, która od 15 lat działa na rynku nowych technologii, zaprezentowała dzisiaj w Warszawie plany związane z ekspansją swojego dziecka na Europę. Oferta Oktawave, bo to o nie chodzi, jest adresowana zarówno do klientów biznesowych, jak i użytkowników indywidualnych. Dzięki istnieniu chmury obliczeniowej typu Infrastructure as a Service (IaaS), będzie można korzystać z infrastruktury serwerowej na żądanie, przechowywać informacje i bazy danych. Oznacza to również dostęp do gotowych aplikacji online. Co najlepsze, płaci się wyłącznie za wykorzystane zasoby.

Twórcy Oktawave przekonują, że oferowany przez nich produkt różni się tego, który serwują pozostali polscy dostawcy usług typu cloud computing. Większość z nich ma sprzedawać prosty hosting współdzielony lub serwery wirtualne, tym samym zmuszając wiele polskich firm zainteresowanych rzeczywistą „chmurą” do skorzystania z oferty zagranicznych dostawców. Problem w tym, że podlegają oni innym regulacjom i nie muszą wskazywać miejsca, gdzie dane klientów są fizycznie gromadzone.

„Ze względu na odmienność unijnego prawa często rodzi to ograniczenia przy wykorzystywaniu rozwiązań chmurowych” – mówi Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave. To między innymi na tym polu chce zabłysnąć „chmura z Polski”. Dane użytkowników zlokalizowane są w Polsce, więc korzystanie z zasobów obliczeniowych odbywa się swobodnie, zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami w obszarze ochrony danych osobowych.

Twórcy Oktawave twierdzą również, że posiadają przewagę technologiczną nad konkurencją. Polska chmura obsługuje ponad czternaście tysięcy zapytań WWW na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 sekundy. W porównaniu z rozwiązaniami Amazon, Rackspace czy Microsoft Azure to co najmniej dwa razy szybciej.  Nie bez znaczenia jest też cena usługi, która zaczyna się od 6 groszy za godzinę pracy w Oktawave.

To, ile wydamy, możemy łatwo sprawdzić w panelu konfiguracyjnym:

Odczuwalnie większa wydajność jest jednym z czynników, który powinien generować popyt na usługi Oktawave. IDC szacuje, że liczba danych, którymi zarządzają firmy, podwaja się co dwa lata. Firmy stają więc przed alternatywą: albo będą musiały rozbudowywać własną infrastrukturę IT (co będzie generowało dodatkowe koszty), albo zdecydują się na outsourcing zasobów informatycznych.

Gartner Group przewiduje natomiast, że w bieżącym roku wartość światowego rynku cloud computingu wyniesie 150 miliardów dolarów, a do 2014 roku aż 60 procent ruchu sieciowego będzie przechodzić przez chmury.  Zainteresowanie chmurą rośnie także w Polsce – według ekspertów z Parallels w minionym roku rodzimi klienci wydali na usługi cloud computingu ponad 3 miliardy złotych i dodają, że w najbliższych 3 latach 67%  firm planuje outsourcing zasobów informatycznych.

Wszystko wskazuje na to, że nie uciekniemy przed pracą w chmurze. Jeśli już ma się to stać, to ucieszyłbym się, gdyby to był polski obłok.

podobne treści