news

Ojciec skazany za opublikowanie zdjęcia dziecka na Facebooku

Rodzice mają dziwną skłonność do wykonywania swoim pociechom zdjęć, które po latach można by uznać za kompromitujące. Pół biedy, jeśli w przypływie czułości pokazywane są drugiej połówce dorosłej już pociechy, gorzej, jeśli lądują na Facebooku. A za to, nawet w Polsce, można zostać skazanym.

Właśnie zapadł pierwszy w Polsce wyrok za umieszczenie fotografii dziecka na Facebooku. Nie była to jednak zwykła fotografia, ponieważ przedstawiała nagiego dwuletniego chłopca, który jedną ręką trzymał się za przyrodzenie, a w drugiej trzymał butelkę piwa. Specyficznym poczuciem humoru wykazał się w tym przypadku ojciec dziecka, który nie dość, że zdjęcie zrobił, to jeszcze umieścił je na Facebooku.

Matka dziecka, nie czekając aż syn podrośnie i sam postanowi w dosadnych słowach wytłumaczyć swojemu ojcu, że zdjęcie jest, delikatnie mówiąc, kompromitujące, zgłosiła się na policję, prokuratura dopatrzyła się przestępstwa, a sprawa trafiła do sądu.

Proces trwał cztery lata. W pierwszej instancji ojciec został uniewinniony ponieważ ojciec, z którym matka rozstała się ponad rok wcześniej, nie miał ograniczonych praw rodzicielskich. Od tego wyroku odwołała się jednak prokuratura. Sąd okręgowy rozpatrzył apelację pozytywnie i sprawa wróciła do rejonu. Sąd rejonowy uznał tym razem, że publikacja zdjęcia przekraczała zwykły zarząd, wymagała więc zgody obojga rodziców, dlatego skazał ojca na sześć miesięcy ograniczenia wolności i prac społecznych.

Ojciec, który utrzymuje, że Facebook działa jak album rodzinny, odwołał się od tego wyroku. Ostatecznie został on zmniejszony do trzech miesięcy ograniczenia wolności, ale utrzymany.

Skazany ojciec nie zamierza składać broni i chce się odwoływać do Sądu Najwyższego oraz do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ale już teraz sprawa jest mocnym przypomnieniem o tym, że Facebook nie jest albumem rodzinnym, a umieszczanie w jakimkolwiek serwisie zdjęć dzieci może mieć poważne konsekwencje. Jeśli nie od razu, to wtedy gdy dorosną.

Zdjęcie: Flickr/waferboard

podobne treści