naukaWiadomości promowane

Ogień zwalczaj ogniem, czyli australijski pomysł na walkę z wirusem HIV

AIDS nie bez powodu nazywane jest dżumą XX. wieku. Nadal nie znaleźliśmy na tę chorobę skutecznego lekarstwa. Australijscy naukowcy znaleźli jednak nowy sposób, który może się przyczynić do walki z chorobą – postanowili zwalczać wirusa HIV za pomocą wirusa HIV.

Nie oznacza to jednak, że zamierzają wyhodować niegroźny dla człowieka szczep, który będzie atakował zabójcze retrowirusy. Zamiast tego naukowcy z Queensland Institute of Medical Research stworzyli białko, które zapobiega replikowaniu się wirusa HIV. Białko to jest zmienionym przez nich białkiem, które znajduje się wewnątrz wirusa.

Zespół naukowców, któremu przewodził profesor David Harrich, zmodyfikował jedno z białek znajdujących się w wirusie HIV-1, tworząc proteinę nazwaną przez nich „Nullbasic”. Testy laboratoryjne wykazały, że nowe białko z powodzeniem powstrzymuje replikację wirusa. W przypadku ludzi oznacza to, że nosiciel nadal będzie nosicielem ale wirus nie wywoła AIDS. Stosowanie bardzo drogich terapii antyretrowirusowych nie byłoby konieczne.

„To jak zwalczanie ognia, ogniem,” mówi Harrich. „Jeśli badania w tym kierunku nadal będą przebiegały pomyślnie, choć trzeba pamiętać o tym, że mamy jeszcze dużo przeszkód do pokonania, będzie to lekarstwo na AIDS.”

Australijscy naukowcy planują rozpocząć testy na zwierzętach już w tym roku. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Human Gene Therapy i są dostępne za darmo dla zainteresowanych.

Źródłem obrazu jest serwis Shutterstock

podobne treści