news

Oficjalne logo Windowsa 8: Okna zamiast flagi i personalizowane kolory [Windows 8]

Przed wprowadzeniem na rynek Windowsa 8 Microsoft zaczął udostępniać zajawki nowego interfejsu. Teraz możemy zobaczyć nowe logo systemu operacyjnego.

Znak łączy tradycję Windowsa z nową linią i zasadami designu Metro. Jest dużo prostsze niż poprzednie wersje. Ogranicza się do czterech prostokątów, które zamiast powiewać niczym sztandar, jak to miało miejsce od czasu Windowsa 3.1, są proste, przez co wyglądają bardziej jak… okna. Nowy projekt rezygnuje też z wielokolorowego wzoru na rzecz jednolitego niebieskiego. Co ciekawe, zastosowany kolor jest bardzo podobny do niebieskiego z oryginalnego logo Windowsa.

Sam Morenau pisze o idei stojącej za projektem na blogu zespołu Windowsa:

1. Chcieliśmy, żeby logo było zarazem nowoczesne i klasyczne, odnosząc się do International Typographic Style (Swiss Style), który miał ogromny wpływ na filozofię designu Metro. Korzystając ze śmiałych, płaskich kolorów, czystych linii i kształtów nowe logo przypomina design znaków wskazujących drogę na lotniskach czy w metrze.

2. Było dla nas ważne, żeby logo zawierało zasadę, która mówi, że Metro ma być “autentycznie cyfrowe”. Dlatego staraliśmy się nie naśladować takich cech wzornictwa przemysłoweg jak materialność (szkło, drewno, plastik, itp.). Ma też w sobie ruch – idzie w zgodzie z szybkim, płynnym stylem, który znajdziecie w Windows 8

3. Ostatecznie chcieliśmy, by logo było skromne, ale pewne siebie. Ma zachęcać was delikatnym skosem perspektywy, a gdy zmienicie kolor logo, zmiany będą odzwierciedlać was. To w końcu komputer “osobisty”.

Post, który cytujemy ma naprawdę dużo ciekawych spostrzeżeń na temat ewolucji logo Windowsa. Nie wiem do końca, co myśleć o nowym logo, ale oglądanie historii sprawia, że czuję się stary. Windows 1.0 wyszedł w 1985 roku, nie długo po tym, jak się urodziłem. Nigdy nie używałem 3.1, za to mam największą słabość do loga Windowsa XP, prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie czułem się związany z Vistą albo Windowsem 7.

[Windows Team Blog]

podobne treści

 • bobok

  Mnie tam to logo nawet się podoba. Wygląda jak okno, jest stonowane i nie krzykliwe. Gdyby zostawili swoje kolorki to może byłoby żywsze, ale jednak to wygląda jakoś tak bardziej profesjonalnie.
  Jak na mnie może być.

 • 123

  Jak dla mnie wygląda jak logo firmy produkującej okna, a nie systemu operacyjnego. W ostatnim czasie jest tendencja do jak największej prostoty, ale zgadzam się z @bobok, kolorki mogli zostawić. Kafelki z W8 są dla mnie takie blade i ponure w porównaniu z futuryzmem W7. Lecz taki jest obecnie trend, do którego będzie trzeba się przyzwyczaić lub poczekać, aż trend ten się zmieni.

 • bnm

  Z dupy wyjęte zjedzone i jeszcze raz wysrane to logo.

 • Dean

  Zwykłe logo z niezwykłym opisem…

 • dasza

  a mnie ciekawi ile gosciu skasowal za te „dizajn” ;)

 • rebusisto

  wyglada lipnie, bo biała kreska nie ma zachowanej perspektywy… kto to projektowal…

 • rebusisto

  właściwie to przyjrzalem sie jeszcze raz i w sumie dobrze to wyglada ;)

 • elemele186

  super , tylko dziwi mnie ze przez 20 lat nikt inny na tak cos prostego i ładnego nie wpadł

 • chcezary

  Rebusisto ma racje
  biała kreska nie ma zachowanej perspektywy…