wynalazki

Office of Naval Research: każdy śmigłowiec to potencjalny UAV

Wojskowe autonomiczne pojazdy latające nie muszą przyjmować formy samolotów – dobitnie udowadnia to amerykańskie Office of Naval Research, które pracuje nad systemem, który pozwoli zamienić praktycznie każdy śmigłowiec w UAV.

Autonomiczne śmigłowce nie są nowym pomysłem, już w 2002 roku odbył się pierwszy lot Northrop Grumman MQ-8 Fire Scout, bezzałogowego śmigłowca zwiadowczego wyposażonego w broń wsparcia. Amerykanie chcą jednak pójść jeszcze dalej i pracują nad uniwersalnym systemem o nazwie Autonomous Aerial Cargo/Utility System (AACUS), który będzie można zainstalować w większości śmigłowców, które obecnie znajdują się na wyposażeniu amerykańskiego wojska.

AACUS składa się z dwóch zasadniczych elementów – sprzętu, który pozwala maszynie orientować się w sytuacji i przełożyć polecenia komputera na działania maszyny, oraz oprogramowania, które steruje całością. Office of Naval Research pracuje nad AACUS, ponieważ amerykański departament obrony chciałby, by to właśnie autonomiczne śmigłowce dostarczały żołnierzom zaopatrzenie na pole bitwy. W przyszłości Marines zostaną wyposażeni w aplikację, dzięki której będą mogli zamówić odpowiednie sprzęt, a autonomiczny śmigłowiec dostarczy im go w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Śmigłowiec sam wybierze najbardziej optymalną trasę oraz najlepsze lądowisko znajdujące się niedaleko pozycji żołnierzy.

Śmigłowiec wyposażony w prototypową wersję systemu AACUS przeszedł w marcu pierwsze testy, a sam program badawczy wszedł w kolejną fazę. Niestety na razie nie wiadomo ile potrwa dopracowanie szczegółów, ani kiedy można spodziewać się, że autonomiczne śmigłowce transportowe pojawią się na polach bitew.

podobne treści