news

Odświeżone PlayStation 4 czyli PlayStation 4 NEO

Niedawno pojawiły się pierwsze doniesienia na temat odświeżonej wersji PlayStation 4, nad którą pracuje Sony. Niewiele było do tej pory wiadomo o samej konsoli, ale niedawno się to zmieniło.

Według źródeł, na które powołuje się amerykański serwis Giant Bomb, podrasowana wersja japońskiej konsoli nie występuje w dokumentach Sony ani jako PlayStation 4K, ani jako PlayStation 4.5. Zamiast tego otrzymała nazwę kodową NEO. Źródła serwisu podają też pierwsze doniesienia na temat specyfikacji technicznej odświeżonej konsoli.

Wynika z nich, że GPU konsoli, choć nadal będzie to układ z rdzeniami AMD Jaguar, ma zostać podkręcone z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Ulepszone ma zostać też GPU, które ma oferować nawet dwukrotnie większą moc obliczeniową. Usprawnień doczekać ma się też RAM, choć nadal będzie to 8GB pamięci GDDR5.

Niestety wszystko wskazuje na to, że wcześniejsze plotki na temat tego, że nowa wersja PlayStation 4 będzie oferowała możliwość rozgrywki w rozdzielczości 4K można włożyć między bajki – grafika ma zostać oczywiście poprawiona, konsola ma podobno nawet pozwalać na płynną animację w 60 klatkach na sekundę, ale nie do tego stopnia, by można było obsługiwać rozdzielczość 4K.

Głównym powodem wydaje się chęć utrzymania ceny konsoli na poziomie zbliżonym do obecnych cen, czyli 400 dolarów. Zachowana ma być pełna kompatybilność z wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi przygotowanymi z myślą o PlayStation 4. Również gry będą działać na obu wersjach konsoli, na NEO będą po prostu wyglądały trochę lepiej.

PlayStation NEO najprawdopodobniej pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku, możliwe, że w okolicach październikowej premiery PlayStation VR. Niestety Giant Bomb twierdzi, że w dokumentach, które mieli możliwość zobaczyć dziennikarze serwisu, nigdzie nie podało stwierdzenie, że na NEO będzie można uruchamiać gry przeznaczone dla VR Sony bez zapowiedzianej już „pudełkowej” przystawki.

podobne treści