news

„Odrzutowy człowiek” obleciał Jezioro Genewskie

Yves Rossy jest podobny do Iron Mana pod tym względem, ze lata
samodzielnie skonstruowanym zestawem odrzutowym. Różni się od Iron Mana
tym, że robi to naprawdę i właśnie zaczął kręcić podwójne pętle.

51-letni były pilot, Szwajcar Yves Rossy, bywa nazywany Jetmanem z oczywistych powodów. Był pierwszym człowiekiem, który wzniósł się w powietrze na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach, wyposażonych w cztery silniczki odrzutowe. Było to w 2006 roku, ale od tego czasu Rossy znacznie urozmaicił swoje wyczyny.

Jak widać na filmie nakręconym 5 listopada, śmiałek robi już w powietrzu niezłe akrobacje. Rossy wyskoczył w ubiegły piątek z balonu, który unosił się na wysokości 2400 metrów, a następnie dwukrotnie obleciał Jezioro Genewskie z prędkością 320 km/h i z fantazją. Wylądował za pomocą spadochronu, cały lot trwał 18 minut.

„Odrzutowy człowiek” przeleciał w 2006 roku kanał La Manche, zaś w 2009 roku próbował przelecieć z Maroka do Hiszpanii, lecz z powodu silnych wiatrów nad Cieśniną Gibraltarską musiał zrezygnować z połowie trasy. Teraz współczesny Ikar wybiera się nad Wielki Kanion.

A wy, jak spędziliście piątek? [Jalopnik, BBC, zdjęcie: Laurent Gillieron/Keystone/AP]

podobne treści

  • Anonim

    Jaaa w piątek? Piłem narkotyki.

  • sp2nbd

    Totalna bzdura!
    Obwód jeziora genewskiego wynosi 200,2km. Dwukrotne okrążenie to około 400km. Przebycie tego dystansu w 18 minut wymagałoby lotu z prędkością 1330km/h, a więc z predkością naddźwiękową