news

Odkryto nowy język, który zupełnie inaczej przedstawia świat

W położnym u stóp Himalajów indyjskim stanie Arunachal Pradesh używa się ponad 120 języków. Wydawało się, że wszystkie zostały już poznane i skatalogowane, dopóki naukowcy nie natrafili na skupisko dwunastu wiosek z bambusowymi chatami, odizolowanych od otoczenia wodospadami i górskimi zboczami.

Mieszkańcy osady mówią językiem Koro, o którego istnieniu nie mieliśmy dotychczas pojęcia. Odkryli go w 2008 roku naukowcy biorący udział w organizowanym przez National Geographic projekcie Enduring Voices (Nieustające Głosy). Znalezisko przedstawili na konferencji prasowej w Waszyngtonie w ubiegły wtorek. Koro to nazwa nadana przez zachodnich naukowców, zapewne w Koro nazwa ich języka to po prostu słowo oznaczające „język”.

Koro bardzo się odróżnia od znanych nam języków, pod względem fonetycznym, leksykalnym oraz składniowym. Jak powiedział stojący na czele projektu Gregory Anderson, języki takie jak Koro „stanowią zapis zupełnie odmiennej wizji rzeczywistości”. Język to jedyny w swoim rodzaju zbiór wiedzy, doświadczeń i kultury mieszkańców okolicy, „którego nie sposób przetłumaczyć na żaden popularny język”.

Unikalny sposób postrzegania przyrody, otoczenia, związków międzyludzkich, upływu czasu, znaczenia śmierci itd. – to wszystko ma pełny sens tylko dla mówiących językiem Koro. Innymi słowy, zdania w Koro można by przetłumaczyć na polski czy angielski, ale musiałyby być opatrzone licznymi przypisami i objaśnieniami.

Jak brzmi ten wyjątkowy język, można posłuchać na stronie WSJ. Wiadomości o fonetyce, składni i leksykonie Koro pojawią się wkrótce w piśmie ” Indian Linguistics”.

Szacuje się, że spośród 6909 języków znanych naukowcom i używanych dziś na Ziemi, połowa zniknie przed końcem XXI wieku. Co dwa tygodnie umiera ostatnia osoba umiejąca się posługiwać wymierającym językiem. Koro, używany przez zaledwie 800 osób, może się okazać jednym z tych skazanych na zagładę. [Sam Biddle/giz, WSJ, zdjęcie: rajkumar1220]

podobne treści