nauka

Odkryto lód na powierzchni Księżyca

Wydawać by się mogło, że Księżyc jest dość dobrze znany naukowcom. Okazuje się jednak, że cały czas skrywa tajemnice. Na szczęście ostatnio o jedną mniej. I to dotyczącą lodu.

Choć od dawna spekulowano na ten temat, do tej pory nikt nie dostarczył niezbitego dowodu na to, że na Księżycu znajduje się woda, a właściwie lód. A właśnie o tym donoszą amerykańscy naukowcy, którzy w okolicach księżycowych biegunów odnaleźli zamarzniętą wodę.

Naukowcy od lat posiadali pośrednie dowody świadczące o tym, że Księżyc nie jest całkowicie suchą pustynią, których dostarczył na przykład impaktor satelity NASA Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS), ale dane z tamtych obserwacji wykonanych w 2009 roku nie pozwoliły na ustalenie dokładnej lokalizacji pokładów księżycowego lodu.

Dopiero analiza danych zebranych przez zbudowany w NASA instrument Moon Mineralogy Mapper (M3), który znalazł się na pokładzie indyjskiej sondy Chandrayaan-1 pozwoliły na precyzyjne ustalenie jego lokalizacji. Znajduje się on w kraterach w okolicach północnego i południowego bieguna naszego satelity.

Według astronomów z University of Hawaii i Brown University, którzy wspólnie analizowali w nowy sposób dane zebrane przez M3, tylko 3,5 procent powierzchni Srebrnego Globu, która potencjalnie mogłaby być pokryta lodem, w rzeczywistości jest nim pokryta. To niewiele, w porównaniu do na przykład Merkurego czy Ceres, ale wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy mogą być przeszłe zmiany osi obroty Księżyca wystawiające lód na promienie słoneczne lub uderzenia meteorytów, które mogły pozbawić Księżyc znacznych ilości wody. Niezależnie od przyczyny, lód odkryty na powierzchni Srebrnego Globu zapewne zostanie wzięty pod uwagę podczas planowania przyszłych ekspedycji.

Ilustracja: NASA

podobne treści