naukanews

Odkryto jezioro pod powierzchnią Marsa

Czerwona Planeta skrywa przed nami jeszcze wiele zagadek. Nie tak dawno temu potwierdzono występowanie na niej w pewnych specyficznych warunkach wody w stanie ciekłym, teraz włoscy uczeni donoszą o odkryciu słonego jeziora pod powierzchnią Marsa.

Europejska sonda Mars Express na orbicie Marsa znajduje się od 2003 roku. Na jej pokładzie znajduje się instrument MARSIS, który wysyła w stronę Marsa fale radiowe nasłuchując jednocześnie ich odbić. Niektóre fale odbijają się od powierzchni, inne penetrują ją i zostają odbite dopiero, kiedy napotkają różnice w strukturze warstw, badając w ten sposób strukturę Czerwonej Planety.

Kiedy jednak sonda przelatywała nad biegunami, instrument przekazywał dane wskazujące na to, że pod lodem znajdują się nie tylko skały, ale także woda w stanie ciekłym. Niestety dane te nie pojawiały się przy każdym przelocie, dlatego naukowcy początkowo uznali je za błąd. Dopiero kiedy zdali sobie sprawę z tego, że komputer sondy przygotowując dane do wysyłki uśrednia je, redukujący tym samym siłę anomalii wykrywanych nad biegunem, przeprogramowano sondę, by tego nie robiła. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę.

W latach 2012-2015 sonda przekazała dane na temat bardzo silnych sygnałów odbitych podczas 29 lotów nad południowym biegunem Czerwonej Planety. Najjaśniejszy z nich pochodził z regionu o długości około 20 kilometrów, oddalonego o 9 stopni od bieguna i położonego 1,5 kilometra pod powierzchnią.

Dzięki dalszym analizom naukowcom z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki udało się ustalić, że w tym miejscu znajduje się podziemne jezioro.

Takie sytuacje zwykle rozgrzewają wyobraźnie ponieważ na Ziemi warunki takie sprzyjają obecności życia, ale Roberto Orosei, główny autor badania, ostudza emocje twierdząc, że to jezioro raczej nie jest idealnym środowiskiem do życia. Jest wyjątkowo zimne, a jego woda jest wyjątkowo zasolona. Nie zmienia to jednak faktu, że na Ziemi są mikroorganizmy, które mogłyby przetrwać w podobnych warunkach.

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas Esteban

podobne treści