news

Od puszek do ekranów dotykowych: Najważniejsze telefony w historii ludzkości

Alexander Graham Bell pewnie nigdy nie spodziewał się, że jego patent pod tytułem „Metoda i aparatura do telegraficznej transmisji głosu i innych dźwięków” doprowadzi do dzisiejszych komórek z wbudowanymi grami czy połączeniem z internetem. Oto droga, która do nich doprowadziła.

Żyjemy w świecie, który potrzebuje komunikacji jak człowiek oddechu. A współczesne telefony komórkowe wydają nam się niezbędne do codziennej egzystencji. Przez to łatwo zapominamy, że nie tak dawno temu nikt nie byłby wstanie wyobrazić sobie telefonu, który można by nosić w kieszeni. Pamiętacie jeszcze pagery? Jak weszły do Polski, wydawały się szczytem techniki – można było otrzymać wiadomości zawsze i wszędzie! A teraz nosimy w kieszeniach telefony, które dzwonią, wysyłają wiadomości, komunikują się w sposób niewyobrażalny jeszcze 15-20 lat temu. Drogę rozwoju telefony pokonały szybko, W międzyczasie pojawiło się w tej dziedzinie mnóstwo wynalazków i modeli. Przedstawiamy te najważniejsze.

Telefon z puszek

Pewnie myśleliście, że zaczniemy od Bella. Ale do niego przejdziemy za chwilę. Na początek przedstawimy najprostsze urządzenie do komunikacji – telefon z dwóch puszek połączonych sznurkiem.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryNiektórzy z was być może budowali takie rzeczy w dzieciństwie. Pewnie jednak nie byliście wtedy świadomi, że wynalazcą tego urządzenia był Robert Hooke, jeden z najważniejszych naukowców XVII wieku. Hooke odkrył metodę „prowadzenia rozmowy przez ścianę o grubości jarda z pomocą długiego przewodu, który przenosił dźwięk na znaczne odległości”. Spryciarz!
Rok wynalezienia: 1664

Maszyna Bella

W historii wynalazków nie brakowało kontrowersji. Trudno bowiem powiedzieć, kto pierwszy co odkrył, skoro na całym świecie wielu badaczy pracowało nad tym samym równocześnie. Dlatego najuczciwiej byłoby nazwać Alexandra Grahama Bella nie wynalazcą telefonu, ale pierwszą osobą, która otrzymała nań patent. Jego badania oczywiście były bardzo ważne, ale równie istotny wkład w wynalazek miały setki nieznanych z nazwiska osób, które wniosły olbrzymi wkład w budowę telefonu.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryPowyższa ilustracja przedstawia pierwszy komercyjny telefon Bella. Urządzenie nadawczo-odbiorcze schowane było w prostokątnej skrzynce. Wystająca z niej tuba była równocześnie mikrofonem i głośnikiem.

Rok wynalezienia: 1876

„Świecznik” Wilhelma

Walter Wilhelm, z zawodu elektryk, znacznie poprawił działanie telefonu dzięki zastosowaniu osobnych membran i komór do odbioru i nadawania dźwięku.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in History

Wkrótce pojawiły się inne telefony o podobnym wyglądzie i działaniu, a firma Wilhelma wypadła z rynku.

Rok wynalezienia: 1896

Telefon z tarczą

Zniknęły nie tak dawno, dlatego pewnie wiecie jak wyglądały i jak się ich używało. A na wypadek, gdybyście zapomnieli:

Jakieś pytania?

Rok wynalezienia tarczy: 1904, rok wprowadzenia do użytku: 1919

Budka telefoniczna

William Gray wymyślił telefon na monety w 1889. 13 lat później w samych Stanach było już około 81 tysięcy takich aparatów. Ale dopiero w 1905 roku postawiono pierwszą budkę telefoniczną.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in History

Obecnie budki niemal znikają z naszego życia. Bo jedyną osobą, która z nich korzysta, pozostał Clark Kent.

Ericsson i jego telefonia mobilna (MTA)

iPhone 3GS waży mniej niż 150 g. Pierwszy w pełni automatyczny telefon przenośny ważył 40 kg, czyli ponad 250 razy więcej niż iPhone! Trudno więc go nazwać w pełni „przenośnym”. Był raczej montowany na stałe w samochodach. Zbudowano tylko kilkaset egzemplarzy. Do sprzedaży weszły w 1956 w Szwecji.

Rok wprowadzenia: 1956

Telefon bezprzewodowy

O dziwo, pierwszy telefon bezprzewodowy został opracowany w 1956 roku, choć takie telefony nie pojawiły się w sprzedaży przez następne trzy dziesięciolecia. Wszytko dlatego, że jego wynalazca, Raymond P. Phillips, był afroamerykaninem z Teksasu. W związku z panującą wówczas segregacją rasową w Ameryce, jego patent został rozpatrzony dopiero w 1987 roku.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryWynalazek został ulepszony w 1969 roku przez George’a Sweigerta. Ale pierwsze telefony bezprzewodowe pojawiły się w sklepach dopiero w latach 80. Wprowadziła je firma Sony. Z czasem zyskiwały na popularności. Niestety, mimo sporego zasięgu, jakoś dźwięku była bardzo słaba w związku ze stosowaną przez takie aparaty częstotliwością 27MHz. Istniało także spore ryzyko, że sąsiad podłączy się do naszej rozmowy.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryW końcu w latach 90 telefony bezprzewodowe zaczęły działać na częstotliwości 900 MHz, jak również udostępniały 100 różnych kanałów do wyboru, dzięki czemu ryzyko włączenia się do cudzej konwersacji znacznie spadło.

Dzisiejsze telefony korzystają zazwyczaj z częstotliwości 2,4 GHz lub 5,8 GHz.

Rok wynalezienia: 1956

Telefon Flinstone’ów

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryBedrock – to było miasto! To tu mieszkali Fred i Wilma Flistone’owie. I, mimo że żyli w epoce kamienia, mieli do dyspozycji telewizory, samochody i, oczywiście, telefony!
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryGłównym elementem wszystkich modeli był barani róg, który zresztą można znaleźć w wielu innych prehistorycznych gadżetach. Nasi przodkowie mieli styl…

Data wynalezienia: lata 60.

Western Electric Model 1500

Ten model telefonu stanowił początek końca telefonów z tarczą. Western Electric wprowadził w nim tonwe wybieranie poprzez przyciski.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in History

Najpopularniejszy był paskudny, beżowy model, znany z amerykańskich filmów.

Rok wynalezienia: 1963

Motorola DynaTAC

W 1973 roku położono podwaliny pod współczesną telefonię komórkową, choć ta rozwinie się dopiero w ciągu następnych 10 lat. Jej początki sięgają przenośnego telefonu DynaTAC, opracowanego przez Motorolę.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryTo właśnie do obsługi DynaTAC Motorola opracowała podział obszaru na pokrywające się komórki. W każdej komórce znajdowała się antena nadawcza niskiej mocy, która, w przypadku przemieszania się telefonu, przekazywała odpowiednią częstotliwość sąsiednim nadajnikom.

Rok wynalezienia: 1973

Mobira Senator

Nokia wypuściła więcej telefonów komórkowych, niż ktokolwiek mógłby zliczyć, a wszystko zaczęło się od modelu Mobira Senator.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryTen model nigdy nie miał się zmieścić w kieszeni. W rzeczywistości był to telefon przeznaczony do samochodów. I raczej nikt nie używał go nigdzie indziej, bo aparat ważył 10 kg. Był brzydki, ciężki i drogi. Trudno się było po nim spodziewać, że producent wkrótce odniesie wielki sukces rynkowy.

Rok wynalezienia: 1982

Nokia 3210

Był to telefon wyjątkowo nowoczesny jak na swoje czasy. I stał się absolutnym hitem. Nokia sprzedała około 160 milionów egzemplarzy.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryBył to jeden z pierwszych telefonów z wbudowaną anteną. Miał podświetlany ekran monochromatyczny, 40 dzwonków, słownik T9, wiadomości obrazkowe i trzy gry – Węża, Memory i Rotation.

Ah, jeszcze jedno. Do jej popularności z pewnością przyczyniła się możliwość wymiany obudowy w zależności od upodobań.

Rok premiery: 1999

Motorola RAZR V3

Motorola w pierwszym roku od premiery sprzedała 50 milionów egzemplarzy tego telefonu, co czyni go najpopularniejszym modelem z klapką w historii. RAZR miał stylowy design, był bardzo cienki i miał elektroluminescencyjne klawisze.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryA do tego miał ekran TFT LCD 2.2”, 10 MB pamięci wewnętrznej, odtwarzał wideo w standardzie MPEG-4 i był wyposażony w kolorowy wyświetlacz zewnętrzny. Pięć lat temu był obiektem pożądania wszystkich.

Rok premiery: 2005

Pierwszy bezprzewodowy telefon do Skype’a

Skype jest świetny z kilku powodów, a wśród nich znajduje się możliwość wykonywania tanich połączeń telefonicznych do różnych miejsc na świecie. Wada? Konieczność siedzenia przy komputerze. To zostało rozwiązane wraz z wprowadzeniem telefonów do Skype’a.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryPierwsze bezprzewodowe telefony kompatybilne ze Skype VoIP pojawiły się w 2006, w tym Philips VOIP841 i Netgear. Był to logiczny krok w rozwoju telefonii internetowej.

Rok premiery: 2006

Apple iPhone

Bez względu na to co myślicie o Apple, musicie się zgodzić, że iPhone to najważniejszy smartphone w historii. Pojawił się w lipcu 2007 i wzbudził podziw swoim dotykowym ekranem i łatwością użytkowania.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryiPhone odegrał też istotną rolę w tworzeniu się rynku aplikacji na telefony komórkowe. Sukces App Store jest w tej mierze niepodważalny – zaliczył 3 miliardy pobrań w pierwszym tygodniu 2010 r.

iPhone jest krytykowany za słabe baterie i zbyt ścisłą integrację z iTunes. Mimo to trzeba się zgodzić z magazynem Time, który okrzyknął go „wynalazkiem roku”.

Rok premiery: 2007

HTC Dream (Era G1)

Apple nie był jedyną firmą, która popełnia skok w bok na rynek telefonów komórkowych. Google również postanowił spróbować. Nie budują jednak własnych telefonów, a pracują nad rozwojem systemu operacyjnego Android.

From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryHTC Dream, znany w Polsce pod nazwą Era G1, był pierwszym telefonem działającym na systemie Google. Wielu zastanawiało się, czy nie zmiecie z rynku iPhone’a. To się nie stało, ale G1 był pierwszym telefonem z Androidem i pierwszym umożliwiającym pobieranie aplikacji z Android Marketplace.

Rok premiery: 2008

GoldVish Le Million

Oto najdroższy telefon na Ziemi według Księgi Rekordów Guinessa. Nazwa pochodzi od ceny – Le Million kosztuje równiutki milion euro.
From Tin Cans to Touchscreens: The 40 Most Important Phones in HistoryWyprodukowano tylko 100 takich telefonów. Każdy ma obudowę z 18-karatowego, białego złota wysadzanego prawie 2000 diamentów o łącznej wadze 120 karatów. Nie martwcie się jednak, jeśli was na niego nie stać. GoldVish robi także inne modele. Najtańszy kosztuje tylko 25 tysięcy dolarów. Co za ulga!

Rok premiery: 2008

podobne treści