bizneskrótka piłkanews

Oculus VR oficjalnie w rękach Facebooka

To już oficjalne! Po kilku miesiącach oczekiwania i żmudnego domykania rozmaitych, biurowych formalności, Facebook w końcu stał się pełnoprawnym właścicielem Oculus VR, producenta sławetnych gogli Virtual Reality, Oculus Rift.

Tym samym jesteśmy świadkami końca trwającego od kilku miesięcy serialu domykania tej jakże głośnej transakcji. Pomimo, że obydwie firmy zgodnie poinformowały nas o swoich planach już w marcu tego roku, dopiero teraz udało udało im się domknąć wszelkie formalności związane z regulacjami zawartymi w amerykańskim i międzynarodowym prawie (w Stanach wszystko zostało zatwierdzone już bodaj 2 miesiące temu). Zgodnie z ustaleniami, Facebook musi przelać na konta twórców Rift równowartość dwóch miliardów dolarów w gotówce i akcjach. W zamian rzecz jasna nabędzie prawa do kierowania zespołem i rozwojem ogólnie pojętej technologii Oculus VR.

Przedstawiciele obu firm wystosowali dziś lakoniczne oświadczenie, w którym pokrótce podsumowali dopięcie jakże długo wyczekiwanego przejęcia:

Z niecierpliwością wypatrujemy wspólnej, ekscytującej przyszłości, w której będziemy kontynuować pracę nad budową platformy Oculus, a także zajmiemy się zmienianiem sposobu myślenia o metodach komunikacji międzyludzkiej.

 

Założyciel Oculus, Palmer Luckey, o powodach dołączenia do ekipy FB:

Naszym celem jest długoterminowe wprowadzanie na rynek technologii VR, nie zaś natychmiastowa poprawa kondycji finansowej. Partnerstwo z Facebookiem stanowi więc dla nas absolutnie oczywistym ruchem, który umożliwi rozpoczęcie masowej produkcji i sprzedaży gadżetów Virtual Reality.

Przypomnijmy, że już we wrześniu pierwsza konferencja firm dedykowana deweloperom urządzeń i oprogramowania Virtual Reality – Oculus Connect. To własnie wówczas powinniśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat planów Facebooka dotyczących najbliższej przyszłości platformy. Co by nie mówić, ta zapowiada się nadzwyczaj interesująco.

Źródło: Engadget.com / Źródło grafiki: worldviz.com

podobne treści