gadżetynews

Oculus Touch – Facebook prezentuje nowe kontrolery VR

Kilka dni temu Google prezentowało swoje gogle Daydream View, teraz Facebook zorganizował konferencję prasową na temat własnej wizji wirtualnej rzeczywistości. A jest ona całkiem ciekawa.

Według Facebooka przyszłością są oczywiście gogle Oculus Rift, które mają stać się w pełni autonomicznym urządzeniem. Na razie nie wiadomo dokładnie w jaki sposób ta zapowiedź miałaby zostać zrealizowana, ale, według Facebooka, trwają intensywne prace w tym kierunku.

Ale nie to było najważniejszym punktem konferencji, ten zaszczyt przypadł długo oczekiwanym kontrolerom Touch, które naszpikowane są czujnikami. I nie chodzi jedynie o czujniki położenia, dzięki czemu oprogramowanie ustala ich położenie w przestrzeni, ale także czujniki, które pozwalają na rozpoznawanie najbliższego otoczenia, a przez to gestów dłoni, która trzyma kontroler. Przykładem niech będzie to, że podczas prezentacji swoich możliwości, oprogramowanie urządzenia rozpoznało gest uniesionego w górę kciuka, choć palec ten nie miał bezpośredniego kontaktu z kontrolerem.

Kontrolery Touch, które posiadają uchwyt pistoletowy, dzięki czemu powinny sprawdzać się podczas wirtualnej strzelaniny, wyposażono także w przycisk w miejscu, w którym spodziewalibyśmy się spustu. Dodatkowe przyciski oraz analogowa gałka umieszczone są na górze urządzenia. Niestety wszystko to nie będzie tanie – w przedsprzedaży będzie można je kupić od 10 października w cenie prawie 200 dolarów za parę. W dniu premiery, która ma nastąpić 6 grudnia, będą one współpracowały z 35 tytułami.

Oprócz kontrolerów zaprezentowano także Oculus Avatar, czyli oprogramowanie, które może mniej ucieszy graczy, za to współgra z wizją rozwoju wirtualnej rzeczywistości Facebooka. Dzięki niemu użytkownicy gogli Oculus Rift będą stworzyć własnego awatara, który ma być wykorzystywany między innymi w usługach Oculus Parties i Rooms, które pozwolą użytkownikom VR na rozmowy w wirtualnym środowisku.

podobne treści