naukanews

Oceany są z kosmosu

Po raz pierwszy w historii na powierzchni asteroidy odkryto lód i związki organiczne. To może być klucz do zrozumienia skąd woda znalazła się na naszej planecie.

Lód został znaleziony na powierzchni asteroidy 24 Themis. Naukowcy sądzą, że ten lód jest bardzo podobny do tego, który występował we wczesnym Układzie Słonecznym. I to prawdopodobnie z niego powstały ziemskie oceany.

Naukowcami już od dawna targają wątpliwości skąd na Ziemi wzięła się woda. Zdaniem badaczy, ponad cztery miliardy lat temu nasza planeta zderzyła się z olbrzymim obiektem, w wyniku czego powstał Księżyc. Po tym wydarzeniu jednak Ziemia musiała być całkowicie wysuszona. Woda więc później dostarczona na nowo.

Teraz naukowcy sądzą, że przyniosły ją nam asteroidy, które wtedy masowo bombardowały naszą planetę. Do tej pory nie było jednak pewności, czy w ogóle ją zawierały. Ale skoro współczesne asteroidy mają wodę, te sprzed 4 miliardów lat też ją posiadały.

Wiele wskazuje też na to, że wraz z wodą asteroidy przyniosły na naszą planetę związki organiczne, czyli podstawowe cegiełki życia. Musimy więc spojrzeć prawdzie w oczy: wszyscy pochodzimy z kosmicznych śmieci.

[Alexis Madrigal – Wired.com/giz]

Obraz: Artystyczna wizja asteroidy 24 Themis i dwóch małych fragmentów w jej pobliżu.
Gabriel Pérez/Servicio MultiMedia, Instituto de Astrofisica de Canarias, Tenerife, Spain

podobne treści

  • blabla

    Ehhh takie pisanie ‚kosmiczne śmieci’ bzdura!