naukaWiadomości promowane

Obwody rozciągliwe jak guma

Giętka elektronika nie jest niczym nowym. Ale jeśli chcielibyśmy konstruować elektronikę, którą można będzie rozciągać, należałoby najpierw opracować rozciągliwe obwody scalone.

Elastyczna elektronika jest nocnym marzeniem inżynierów już od jakiegoś czasu. Nietrudno zrozumieć dlaczego – dzisiejsze ograniczenia techniczne sprawiają, że wszystkie obwody można co najwyżej lekko wygiąć. Wyobraźcie sobie możliwości jakie otwarłyby się gdyby można było rozciągać obwody a nie tylko wyginać ekrany.

Problem polega na tym, że kiedy rozciągnie się większość materiałów przewodzących prąd, ich właściwości się zmieniają. Z reguły ich przewodnictwo zmniejsza się drastycznie, przez co stają się one bezużyteczne.

Jednak nowy materiał opracowany w McCormick School of Engineering zmienia tą zależność. Dzięki wypełnieniu rozciągliwego porowatego polimeru o nazwie poli(dimetylosiloksan) płynnym metalem o nazwie EGaIN, udało się uzyskać przepływ prądu nawet w sytuacji, w której polimer był maksymalnie rozciągnięty.

Nowy materiał może zostać rozciągnięty dwukrotnie w stosunku do swojej oryginalnej długości zanim pojawi się spadek przewodnictwa. Ilość potencjalnych zastosowań może być ogromna.

„Współczesna technologia pozwala na lekkie wyginanie urządzeń elektronicznych, jednak wiele potencjalnych zastosowań wymaga urządzeń, które mogłyby się rozciągać jak guma,” mówi prof. Yonggang Huang, który prowadził badania. „Z takim poziomem rozciągliwości moglibyśmy tworzyć urządzenia medyczne zintegrowane z ciałem człowieka.”

[Nature Communications via Science Daily]

podobne treści