news

Obliczyli liczbę pi do 5 bilionów miejsc po przecinku

Japoński inżynier ​Shigeru Kondo oraz amerykański programista Alexander Yee ustanowili nowy rekord świata w szczególnej kategorii – obliczyli liczbę pi z największą dotychczas dokładnością. 5 bilionów miejsc po przecinku to znacznie lepiej niż 2,7 biliona – taki rekord ustanowił w ubiegłym roku Francuz Fabrice Bellard. Nie cieszył się nim długo.

Kondo posłużył się sprzętem komputerowym o wartości 18 tysięcy dolarów (20 twardych dysków, procesory Intela i Windows Server 2008R2), na którym uruchomił y-cruncher, program napisany przez Yee. Panowie porozumiewali się przez emaile. 54-letni Kondo powiedział AFP, że zauważył wynik 5 bilionów miejsc po przecinku o północy i natychmiast obudził domowników, czyli swoją żonę i matkę. Panie nie były osiągnięciem podekscytowane ani po części tak bardzo, jak on. [Gawker, Popular Science]

podobne treści

 • Anonim

  Nawet google translate wie że trillion to nie jest trylion tylko bilion.
  Na liczbę o takiej długości potrzeba by przynajmniej ok 2 * 10^18 B czyli 2mln terabajtów przestrzeni dyskowej.

  Znowu bezmyślnie przepisany tekst? Dobrze, że Autorka nie napisała, o rogrzanym do czerwoności procesorze który to liczył.

 • Rafał Tomański

  dziękujemy za spostrzeżenie, ale odsyłam do definicji z wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Trillion

  na poziomie takich wielkości to już staje się sztuką dla sztuki

 • boskaagatka

  Zamiast przyznać się do błędu odsyłasz czytelnika do wikipedii w jakim celu? Aby potwierdził sobie, że ma rację? W Polsce obowiązuje tak zwana długa skala. Zanim odeślecie kogoś kto dobrze mówi do wikipedii może przeczytajcie sami o co chodzi. Uważasz, drogi Rafale, że nie ma różnicy czy jest to 1 000 000 000 000 (bilion po Polsku, a po angielsku trilion) czy może 1 000 000 000 000 000 000 ( trylion po polsku, a po angielsku quintillion). Czy to wg Ciebie sztuka dla sztuki?

 • Rafał Tomański

  Jasne, jak najbardziej się zgadzam.

  Link z wikipedii wkleiłem po to, żeby wytłumaczyć, na czym mógł polegać błąd koleżanki.

  Mówiąc o sztuce dla sztuki, miałem na myśli obliczanie takich liczb do n-tego miejsca po przecinku.

  Jeszcze raz dziękujemy za czujność!

 • boskaagatka

  No :)
  Pozdrawiam :)