naukanews

Obcy istnieją – czas się bać?

Dotychczas sądziliśmy, że tylko organizmy jednokomórkowe mogą być beztlenowcami. Naukowcy odkryli jednak właśnie wielokomórkowce żyjące w zagłębieniu L’Atalante na dnie Morza Śródziemnego. Stężenie soli jest w tym miejscu tak wysokie, że woda nie miesza się z wodami natlenionymi występującymi bliżej powierzchni morza.

Nie jest więc prawdą, że w tak ekstremalnych warunkach mogą przetrwać tylko jednokomórkowce.

Za pomocą fluorescencyjnego barwnika stwierdzono na pewno, że organizmy żyły, gdy wydobywano je z morza. Naukowcy znaleźli też osobniki z jajeczkami, świadczącymi o reprodukcji gatunku oraz ślady linienia, dowodzące, że zwierzęta zrzucają co pewien czas zewnętrzną warstwę ciała i całe życie spędzają w trudnych warunkach.

Komórki nowo odkrytych organizmów nie mają mitochondriów, czyli elementów odpowiedzialnych za pozyskiwanie energii z tlenu. Zamiast tego, ich komórki zawierają  hydrogenosomy, organelle umożliwiające pozyskiwanie energii w beztlenowym środowisku.

Jeśli da się przeżyć w solance, to na pewno także na planecie, której atmosfera nie ma tlenu. Jeśli zwierzęta żyją na dnie morza, Obcy na pewno urządzili się na jakiejś surowej planecie. Dlaczego nie chcecie być naszymi przyjaciółmi? [Science Mag, Slashdot]

podobne treści