news

O tym jak samochód Google Street View pomidorem dostał

La Tomatina to święto obchodzone w miejscowości Buñol w hiszpańskiej prowincji Walencja. Święto pomidora trwa tam cały tydzień, ale w każdą ostatnią środę sierpnia na ulicach miasteczka odbywa się słynna bitwa na pomidory będąca jego największą atrakcją. W tym roku bitwa była wyjątkowa. Po pierwsze, obchodziła swoje 70 urodziny, a po drugie… utknął w niej samochód Google Street View.

Tradycja obrzucania się nawzajem pomidorami narodziła się przypadkiem podczas tradycyjnej parady gigantes y cabezudos w sierpniu 1945 roku. Część młodzieży, która nie zmieściła się na rynku, a chciała wziąć w niej udział, zaczęła przepychać się z grupką uczestników. Obok znajdował się akurat sklep z warzywami, ze skrzyniami pomidorów wystawionymi na ulicę, które posłużyły za amunicję, a uczestników tej wymiany „ognia” musiały ostatecznie rozdzielić siły porządkowe. Rok później te same osoby powtórzyły starcie, tym razem przynosząc ze sobą własne pomidory, a powtarzana co roku bitwa stała się z czasem lokalną atrakcją promowaną przez ratusz.

W tym roku mimowolnym jej uczestnikiem został samochód Google Street View. Według Google pojazd miał przejechać ulicami miasteczka dopiero po zakończeniu pomidorowej bitwy. Niestety czegoś nie dopatrzono i pojazd, zamiast zajmować się uwiecznianiem efektów bitwy, znalazł się w samym jej centrum.

Można byłoby stwierdzić, że sytuacja ta była dla Google Street View nawet lepszą okazją do uwiecznienia lokalnej tradycji, ale niestety nic się nie nagrało. A pomidorowa pulpa pokrywająca kamery była tylko jednym z powodów takiego stanu rzeczy. Dużo poważniejszym były uszkodzenia sprzętu fotograficznego Google, które powstały kiedy grupa uczestników bitwy weszła na dach, by zdobyć przewagę taktyczną.

 

Zdjęcie: Flickr/Matt McGee

podobne treści