news

O krok bliżej do wydobywania surowców z asteroid

Choć krok ten nie jest duży, jest bardzo istotny. Należąca do Planetary Resources satelita Arkyd-6 zakończyła sukcesem swój orbitalny test potwierdzając, że technologia, którą firma chce wykorzystywać do poszukiwań zasobów, działa.

Arkyd-6 został wystrzelony 12 stycznia wraz z kilkudziesięcioma innymi satelitami typu CubeSat. Od tamtego czasu znajduje się na heliosynchronicznej orbicie polarnej, na której testuje technologie, z jakich w przyszłości Planetary Resources chce korzystać poszukując zasobów na asteroidach.

„Nasz statek zademonstrował możliwości rozproszonego systemu komputerowego, systemów komunikacyjnych i nawigacyjnych, kontroli wysokości, produkcji i przechowywania energii elektrycznej, rozkładania paneli słonecznych, kół reakcyjnych oraz pierwszego w kosmosie komercyjnego rejestratora pracującego w podczerwieni (MWIR),” chwali się CEO Planetary Resources, Chris Lewicki.

Zwłaszcza urządzenie MWIR jest bardzo istotne dla prac nad statkiem Arkyd-301, ponieważ dzięki niemu można wykryć obecność wody. A właśnie od niej Planetary Resources zamierza rozpocząć swoje poszukiwania, ponieważ w procesie elektrolizy może być ona rozbita na wodór i tlen, które mogą z kolei być wykorzystane jako paliwo rakietowe. Jak nietrudno się domyślić, możliwość produkcji paliwa na kosmosie oraz uzupełniania zapasów wody oraz tlenu mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do podróży kosmicznych.

Planetary Resources planuje w roku 2020 wystrzelić całą konstelację statków Arkyd-301, z których każdy poleci zbadać inną asteroidę w poszukiwaniu wody.

Ilustracje: Planetary Resources

podobne treści