tablety

Nvidia zaprezentowała platformę Tegra Note

W maju zeszłego roku, na spotkaniu dla akcjonariuszy, Nvidia zaprezentowała niepozorną platformę Kai, dzięki której możliwe było skonstruowanie między innymi pierwszego Nexusa 7. Teraz Nvidia idzie o krok dalej, prezentując platformę Tegra Note, która ma zapewnić jeszcze większą moc obliczeniową tanim, siedmiocalowym tabletom.

Tak jak Kai, Tegra Note ma służyć do budowania tabletów, których cena oscylować będzie wokół 199 dolarów. Jednak w tym roku Nvidia oferuje więcej w tej samej cenie. Dużo więcej, ponieważ w odróżnieniu od platformy Kai, która była jedynie płytą główną ze zintegrowanymi podzespołami, Tegra Note jest praktycznie gotowym tabletem. Producent, pod którego szyldem sprzedawane będą ostatecznie urządzenia na niej oparte, musi praktycznie tylko zapakować całość w ładną obudowę i wysłać do sklepów.

Z czego więc składa się Tegra Note? Sercem platformy jest układ Tegra 4, w którego skład wchodzą między innymi czterordzeniowy procesor Cortex-A15 oraz GPU GeForce wyposażone w 72 rdzenie. Dzięki temu kamera Tegra Note może robić zdjęcia w technice HDR i nagrywać wideo w zwolnionym tempie. Platforma ta to ponadto 16GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy o dodatkowe 32 GB za pomocą karty microSD, złącze micro HDMI oraz głośniki w technologii Nvidia PureAudio. Wszystko to okraszone ekranem IPS LCD w rozdzielczości 1280 na 800 pikseli oraz precyzyjnym rysikiem.

Skoro Nvidia praktycznie zbudowała już cały tablet, dlaczego nie zamierza sprzedawać go sama? Cóż, niewykluczone, że w przyszłości właśnie tak będzie, jednak na razie firma nie jest tym zainteresowana. Zamiast tego dostęp do tej platformy otrzymają partnerzy Nvidii tacy jak EVGA, Oysters czy ZOTAC oraz producenci tacy jak HP, ASUS, Toshiba, Kobo i Xiaomi. Będą oni we własnym zakresie dostosowywać platformę przygotowaną przez amerykańską firmę do własnych potrzeb, natomiast Nvidia będzie zajmowała się wprowadzaniem na bieżąco aktualizacji czystego Androida, w oparciu o którego działać będzie Tegra Note.

Według portalu The Verge pierwsze urządzenia, które wykorzystywać będą platformę Tegra Note, pojawią się na rynku już w październiku tego roku.

podobne treści