mobilenaukaWiadomości promowane

Nvidia zapowiedziała procesor z wbudowanym modułem LTE i dedykowany mu smartfon

Firma Nvidia zapowiedziała dziś pierwszy całkowicie zintegrowany procesor z wbudowanym modułem radiowym 4G LTE. Tegra 4i nie przekracza połowy rozmiarów najbliższego konkurenta, jest za to od niego szybsza.

Procesor Tegra 4i, znany do tej pory pod nazwą kodową „Project Grey”, został wyposażony w 60 rdzeni graficznych, czterodzeniowy procesor centralny oparty na najnowszym i najwydajniejszym energetycznie procesorze firmy ARM – Cortex A9 R4 – uzupełniony o piąty energooszczędny rdzeń, a także modem LTE Nvidia i500, który został specjalnie zaprojektowany do integracji w układach.

Phil Carmack, wiceprezes działu urządzeń mobilnych w firmie Nvidia, tak powiedział o swoim najnowszym dziecku:

Nvidia po raz pierwszy wyprodukowała pojedynczy zintegrowany procesor, który obsłuży wszystkie najważniejsze funkcje smartfona bez konieczności stosowania dodatkowych układów. Telefony wyposażone w procesory Tegra 4i będą cechować się wyjątkową wydajnością, światowej klasy możliwościami, a także wyjątkowo długim czasem pracy baterii.

Taktowany częstotliwością 2,3 GHz, nowy procesor Tegra4i powstał jako efekt współpracy firm Nvidia oraz ARM. Wykorzystuje on tę samą architekturę co Tegra 4, więc zawiera pięciokrotnie większą liczbę rdzeni graficznych co procesor Tegra 3. Jego producent uważa, że dzięki temu z powodzeniem obsłuży gry w jakości znanej z konsol, a także wyświetli obraz o rozdzielczości 1080p (full HD).

Nowy procesor integruje w sobie również zoptymalizowaną wersją programowalnego modemu radiowego Nvidia i500, który obsługuje połączenia z sieciami komórkowymi LTE, znacznie usprawniając oraz ułatwiając modernizację i skalowanie urządzeń. Tegra 4i to również architektura fotografii obliczeniowej Nvidia Chimera, która pozwoli obsłużyć smartfonowi wiele zaawansowanych funkcji. Wśród nich firma Nvidia wymienia: permanentną funkcję fotografowania w dużym zakresie jasności (HDR), śledzenie wybranego obiektu oraz robienie zdjęć panoramicznych, również w trybie HDR.

Wspomniałem też o nowym smartfonie. Jest nim „Phoenix”, który wykorzystuje procesor Tegra 4i i pozwala na zademonstrowanie jego technologii mobilnych. Słuchawka ma umożliwić producentom telefonów szybciej projektować i dostosowywać swoje smartfony do Tegry 4i.

Nowy procesor Nvidii zostanie oficjalnie zaprezentowany już za kilka dni na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Mam zamiar dorwać choć na moment „Phoenixa” w swoje ręce, by sprawdzić między innymi jego wspomniane możliwości fotograficzne.

Czego jeszcze chcielibyście dowiedzieć się na jego temat?

podobne treści