krótka piłkanewssprzęt

NVIDIA pozywa Samsunga i Qualcomm o naruszenie patentów

Bezwzględny gigant rynku procesorów graficznych idzie na wojnę ze swą najpoważniejszą konkurencja. Jak wynika z oświadczenia firmy opublikowanego kilka dni temu na łamach jej oficjalnej strony internetowej, złożyła ona pozew do Sądu Rejonowego w stanie Delaware w sprawie naruszenia jej własności intelektualnej w przez Samsunga i Qualcomm.

Zgodnie z obszernym komunikatem NVIDII, ta od samego początku dążyła do pokojowego rozwiązania konfliktu i dobrowolnie podjęła negocjacje w sprawie udzielenia licencji na wykorzystanie jej patentów w produktach wspomnianych firm, ale do tej pory nie udało jej się osiągnąć zadowalającego ją porozumienia. Według relacji NVIDII, przedstawiciele Samsunga mieli wielokrotnie powtórzyć w bezpośrednich w rozmowach z jej wysłannikami, że problem ten nie dotyczy bezpośrednio ich przedsiębiorstwa, a pojedynczego dostawcy, produkującego podzespoły dedykowane jego urządzeniom. Co raczej mało zaskakujące, wyjaśnienie to nie przypadło do gustu Amerykanom, którzy postanowili zwrócić się także przeciwko pomniejszym współpracownikom Koreańczyków.

Jak wynika oszczenia NVIDII obejmują procesory Qualcommu z modułami graficznymi Adreno oraz urządzenia Samsunga wyposażone w układy ARM Mali oraz  Imagination PowerVR. Ewentualne wygranie sprawy przez firmę może więc skutkować wycofaniem ze sprzedaży na terytorium USA takich gadżetów, jak Samsung Galaxy S5, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Tab S, a także kilku smartfonów i tabletów starszej generacji.

Według zapewnień NVIDII, wszystkie te urządzenia zostały wyposażone w chipy jawnie naruszające jej własność intelektualną, poprzez wykorzystywanie prawnie zastrzeżonych rozwiązań z zakresu uruchamiania grafiki, oświetlenia, procesów, rasteryzacji oraz technologii renderowania obrazów. Wciąż trwają czynności związane z oszacowaniem strat poniesionych przez firmę w związku z tym procederem. Co oczywiste, przedstawiciele amerykańskiej firmy wierzą w pozytywne rozstrzygnięcie sprawy, które zagwarantuje jej uzyskanie finansowej rekompensaty w związku z nielegalnym użyciem jej patentów.

Biorąc pod uwagę zwyczajową przychylność tamtejszych sądów do rodzimych firm poszkodowanych poprzez wykorzystanie ich własności intelektualnej – jest to całkiem możliwe.

Źródło: Engadget.com

podobne treści