biznesnews

NSA rozstrzyga spór na temat podatku od handlu kryptowalutami

Popularność kryptowalut spowodowała, że coraz więcej osób zaczęło się interesować również podatkową stroną tego zagadnienia. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł w tym tygodniu, powinien rozwiać wątpliwości polskich podatników w tym zakresie.

Obrót kryptowalutami w Polsce nie jest uregulowany, w związku z czym pojawiały się wątpliwości co do tego, w jaki sposób należy rozliczyć dochody osiągnięte z tego tytułu. Wyrok NSA, który zapadł dwa dni temu, przesądza sprawę – dochód ze sprzedaży kryptowalut stanowi przychód z praw majątkowych i jest opodatkowany według skali podatkowej. Nie ma w tym wypadku znaczenia, że ustawy podatkowe nie wspominają o kryptowalutach.

W NSA sprawa znalazła się z powodu mężczyzny, który kupował i sprzedawał bitcoiny, ale nie zgłosił tego urzędowi skarbowemu, ani nie zarejestrował działalności gospodarczej. Uważał, że handel bitcoinami nie podlega ustawie o PIT. Na wszelki wypadek złożył jednak wniosek o interpretację podatkową.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że mężczyzna uzyskał przychód z praw majątkowych i powinien zapłacić podatek dochodowy według skali podatkowej, czyli podatek PIT ze stawkami 18 i 32 procent. Pozwolił mu jednak uwzględnić w kosztach wydatki na nabycie bitcoinów, na podstawie wydruku potwierdzenia przelewu na konto giełdy.

Mężczyzna nie zgodził się z taką wykładnią, a sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który, uznając, że dochody osiągane z kryptowalut należy traktować jako osiągane z przychodów majątkowych, przychylił się do zdania fiskusa.

Zdjęcie: Flickr/antanacoins

podobne treści