internetnewsWiadomość główna

NSA przygotowuje się do zakończenia masowej inwigilacji w USA

Wygląda na to, że masowa inwigilacja w wykonaniu NSA odchodzi w przeszłość. Przynajmniej w takiej formie, w jakiej funkcjonowała ona do tej pory – amerykańska agencja szpiegowska straciła podstawy prawne pozwalające jej na tak szerokie działanie.

Choć możemy się zżymać na kontrowersyjne praktyki, jakie wyszły na światło dzienne po przeciekach Snowdena, prawda jest taka, że nie byłyby one możliwe bez podstawy prawnej, która znacząco rozszerzyła uprawnienia amerykańskich służb wywiadowczych. W tym wypadku podstawą taką była ustawa USA Patriot Act, która uchwalona została w odpowiedzi na zamach na WTC. Szeroko krytykowana ustawa miała obowiązywać jedynie przez kilka lat, jednak zamiast tego, była regularnie przedłużana.

Kolejny tymczasowy termin obowiązywania tej ustawy mija wraz z końcem tego miesiąca, dlatego amerykańskie władze chciały po raz kolejny przedłużyć jej obowiązywanie. Okazało się jednak, że w amerykańskim Senacie nie znalazła się większość, która gotowa byłaby poprzeć ten pomysł. Zaproponowano więc ustawę USA Freedom Act (chyba nigdy nie zrozumiem ichniejszej maniery nadawania ustawom patetycznych nazw), która modyfikowała pewne uprawnienia służb wywiadowczych wynikające z USA Patriot Act i nakładała pewne ograniczenia na programy masowej inwigilacji prowadzone przez NSA. Jednak w nocy z piątku na sobotę amerykański stało się coś, czego raczej nikt się nie spodziewał – amerykański Senat odrzucił również tę regulację, w związku z czym NSA od 1 czerwca nie będzie miało żadnych podstaw prawnych do prowadzenia masowej inwigilacji.

Zwolennikom wprowadzenia w życie tej ustawy udało się co prawda zwołać specjalną sesję Senatu w tej sprawie na 31 maja, ale NSA już teraz przygotowuje się do zakończenia tych programów, które opierały się na USA Patriot Act.

Choć powyższe informacje prawdopodobnie brzmią bardzo dobrze dla statystycznego mieszkańca USA, dla nas już tak dobre nie są. Po pierwsze w kontekście zakończenia masowej inwigilacji najczęściej wspominane są programy zbierania telefonicznych metadanych, a po drugie wszystkie zarzuty podnoszone w USA przeciwko NSA dotyczą kwestii inwigilacji obywateli tego państwa. Nie należy mieć złudzeń – NSA nadal będzie działało na kierunku zagranicznym i można spodziewać się, że nadal będzie stosowało metody, jakie zostały wypracowane w ciągu ostatnich lat.

Zdjęcie: EFF

podobne treści