newsWiadomość główna

NSA podsłuchuje i nagrywa całe państwa

Wygląda na to, że powinniśmy wszyscy zacząć uważać na to, z kim, i o czym rozmawiamy przez telefon. Według dokumentów, które The Washington Post uzyskał niedawno od Edwarda Snowdena, NSA ma możliwość jednoczesnego nagrania wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych na obszarze całego kraju.

Narzędzie o nazwie MYSTIC, bo o nim właśnie mowa, pozwala dodatkowo na odsłuchiwanie poszczególnych rozmów przez okres 30 dni dzięki komponentowi o nazwie RETRO. Po tym czasie pliki audio z przechwyconymi przez NSA rozmowami są usuwane.

Narzędzie MYSTIC po raz pierwszy uruchomione zostało w 2009 roku, a pełną zdolność operacyjną osiągnęło w roku 2011. Według amerykańskiej gazety, MYSTIC został zapoczątkowany jakoś środek wymierzony przeciwko konkretnemu państwu, ale już dwa lata temu NSA rozważało przystosowanie go do działania w sześciu innych krajach. Niestety The Washington Post, powołując się na „bezpieczeństwo narodowe USA”, nie podaje o jakie państwa chodzi.

Według amerykańskiej gazety, do danych zebranych przy pomocy MYSTIC mają także dostęp inne amerykańskie agencje wywiadowcze.

Wygląda więc na to, że możliwości NSA w zakresie przechwytywania komunikacji telefonicznej wykraczają znacząco poza wcześniejsze doniesienia o metadanych. I oczywiście stoją w jaskrawej sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami Obamy na temat tego, że „Stany Zjednoczone nie szpiegują zwykłych ludzi, którzy nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu.”

Zdjęcie: The Intercept

podobne treści