news

Nowy trojan wyłącza zabezpieczenia w Makach

Czy Flash może zaszkodzić Makowi? Był taki, który nie widział dla niego miejsca w urządzeniach marki Apple i z całą pewnością uśmiałby się teraz na wiadomość o groźnym trojanie, następcy Flashbacka, który przybrał postać instalki oprogramowania Adobe.

Działanie oryginalnego Flashbacka polegało na wysyłaniu z komputera danych o nim do zdalnego serwera – rzecz jasna działo się to bez zgody i nieraz wiedzy samego użytkownika sprzętu. Wersja 2.0 tego trojana wydaje się być jeszcze groźniejsza.

Flashback.C otwiera komputery Apple na ataki poprzez wyłączanie w nich automatycznych aktualizacji zabezpieczeń. Obawiać się ich powinni przede wszystkim użytkownicy systemów Snow Leopard i Lion. Co ciekawe, trojan zdaje się tracić całą swoją moc na komputerach z zainstalowanym Little Snitch.

F-Secure przygotował instrukcję pozbycia się trojana z systemu – znajdziecie ją tutaj, zaś Little Snitch ściągniecie stąd. [F-Secure, Mac World]

podobne treści

 • Levon Yemenjyan

  Niemożliwe. Każdy wie że niema wirusów na Mac-a!

 • ozgrozo

  Powiedz to trojanowi to nie zadziała :)

 • Michał Szabłowski

  @ozgrozo: nie wyczułeś ironii? ;)

 • pawel.grabowski

  rzeczywiście trojan – którego trzeba samemu zainstalować i podać hasło admina…

 • e

  Lub zaczeka sie kilka dni i z aktualizacją przyjdzie łatka. a poza tym co to za trojan że musisz ręcznie mu zezwolić na działanie?