news

Nowy Suchoj w akcji

Nacieszcie oczy widokiem bestii, która stawi czoło piątej generacji amerykańskich myśliwców bojowych. Suchoj PAK-FA naszpikowany jest nowoczesną technologią genialnej myśli radzieckiej. Pardą, rosyjskiej.

Za czasów ZSRR, cały świat z drugiej strony Żelaznej Kurtyny obawiał się radzieckich myśliwców. MiG-29 oraz Su-27 to nadal jedne z najbardziej skutecznych i niszczycielskich statków powietrznych na usługach armii. Suchoj PAK-FA zastąpi poprzednie modele, a gdyby następca Obamy pokłócił się z następcą Miedwiediewa, stanie do walki z  F-22 Raptor i F-35 Lightning II już w 2013 roku.

Nowy model korzysta z technologii opracowywanych na potrzeby dwóch projektów z lat 80., eksperymentalnego samolotu myśliwskiego Su-47 Berkut oraz pozostającego w stadium prototypu MiGa 1-44 ze skrzydłem delta. Wyposażony jest jednak w najnowocześniejszy sprzęt nawigacyjny i nowe uzbrojenie.

<img src="http://cache.gawkerassets.com/assets/images/4/2010/05/500x_sukhoi-su-47-berkut-aguila-dorada-vista-desde-la-panza.jpg" class="left image500" alt="The F-22 and F-35 Killer Finally Captured In
Action” width=”500″>

Su-47 Berkut

The F-22 and F-35 Killer Finally Captured In ActionMiG 1-44

PAK-FA wyposażony jest w technologię stealth, która utrudnia jego namierzenie i technologię supercruise, pozwalającą samolotom na osiąganie prędkości ponaddźwiękowych bez dopalaczy. Kadłub wykonano z materiałów kompozytowych, co czyni samolot lżejszym, zaś statecznik pionowy jest mobilny.

The F-22 and F-35 Killer Finally Captured In Action

Komputer pokładowy wyposażony w system sztucznej inteligencji ułatwi pilotowi podejmowanie decyzji. Podobnie jak myśliwce amerykańskie, Suchoje będą się nawzajem komunikować, dzieląc się informacjami na temat współrzędnych, uzbrojenia i celów w czasie rzeczywistym. PKA-FA będzie wykorzystywać system wykrywania podczerwieni, więc zobaczy ślad po F-22 nawet z odległości 25 kilometrów. Tymczasem F-22 nie jest wyposażony w czujniki podczerwieni.

To jedyny chyba powód, by powiedzieć, że szkoda, że zimna wojna się skończyła. Może zrobią chociaż remake „Top
Gun”? Byle nie z Cruisem. [Jesus Diaz/giz, The Dew Line]

podobne treści

 • makbol

  „Szkoda, że zimna wojna się skończyła”, czy wy jesteście normalni? O.o

 • Rafał Tomański

  taki żarcik

 • Anonim

  „Nowy Suchoj w akcji” no ale pokazały,że hej, że… mogą latać! I nawet wylądować, za co zgotowano huczne przyjęcie! No to faktycznie pokazali…

 • kuba.plazma

  ale ma śmieszne kółka :D

 • kundar

  najszybszym odrzutowcem wojskowym i ( w mojej skromen ocenie – najpiękniejszym ) był MIG-25
  to do tej maszyny należy rekord prędkości….

 • twardy_g

  Nie wiem czy to ja tak mam, ale mam nieodparte wrażenie, że to (przynajmniej pod kątem konstrukcji płatowca) kopia F22. Oczywiście z małymi różnicami.

 • kierowca.bcde

  „MiG-29 oraz Su-27 to nadal jedne z najbardziej skutecznych i niszczycielskich statków powietrznych na usługach armii.”

  Piwnicka, a na usługach czego jeszcze są „niszczycielskie statki powietrzne”? Cywilizacji pozaziemskich, karteli narkotykowych czy może byłych eSBeków?