news

Nowy sarkofag elektrowni atomowej w Czarnobylu ruszył na swoje miejsce docelowe

Już niebawem powyższy widok będzie można podziwiać już tylko na archiwalnych zdjęciach. Przy reaktorze numer 4 zamkniętej już elektrowni atomowej w Czarnobylu rozpoczął się proces przesuwania na właściwe miejsce nowego sarkofagu, który ma zabezpieczyć miejsce największej katastrofy atomowej w historii na kolejne sto lat.

Nowy sarkofag, który ma zostać nasunięty na zbudowaną w pośpiechu po katastrofie betonową konstrukcję, jest największą zbudowaną do tej pory ruchomą konstrukcją lądową. Sklepiona łukowo stalowa osłona ma 257 metrów rozpiętości, 162 metry długości i 108 metrów szerokości.

Masa konstrukcji, której całkowity koszt budowy szacuje się na około 2,15 miliarda euro, wynosi 36 tysięcy ton, a za przetransportowanie jej w miejsce docelowe, oddalone o 327 metrów od miejsca konstrukcji, odpowiedzialne są 224 siłowniki hydrauliczne. Operacja nasuwania konstrukcji na stary sarkofag rozpoczęła się w poniedziałek, według planu ma ona potrwać pięć dni. Prace związanie z montowaniem nowego sarkofagu mają zakończyć się w przyszłym roku.

Zdjęcia: Flickr/irishroadrunner/rapidtravelchai

podobne treści