newssprzętWiadomości promowane

Nowy, rozczarowujący Chromebook HP Pavilion 14

Duży ekran to niestety za mało. Nowy, 14-calowy Chromebook HP wkrótce zadebiutuje na rynku. Czy urządzenie ma szanse odnieść sukces?

Nie za bardzo. Pierwszy netbook ze stajni HP z Chrome OS na pokładzie zdecydowanie nie należy do najbardziej udanych dzieł w historii firmy. Choć urządzenie dysponuje niezgorszym, 14-calowym ekranem o rozdzielczości 1366×768 pikseli, pozostała część jego wyposażenia – delikatnie mówiąc – raczej nie zachwyca (jest to zresztą w sumie wspólny mianownik wszystkich Chromebooków). Troszkę naciągając fakty możemy chyba powiedzieć, że ze względu na nieco większe rozmiary klawiatury i touchpada, netbook HP może w lepszym stopniu niż oferty Samsunga czy Acera spełnić oczekiwania osób starszych i/lub niedowidzących. I to w sumie tyle jeśli chodzi o jego zalety.

Chromebook wyposażono w słaby, jednordzeniowy procesor Intel Celeron, 2 GB RAM-u, 16 GB pamięci (+100 GB w chmurze Google Drive) i baterię, która jest w stanie utrzymać go przy życiu przez około 4 godziny ciągłej pracy (znając życie, naprawdę tak ze 3-3,5 godziny). Jak na urządzenie do bólu mobilne i skoncentrowane na ścisłej integracji z siecią – tak krótki czas działania na samej baterii jest zwyczajnie nie do przyjęcia (inni producenci wyciskali z porównywalnych netbooków dużo lepsze rezultaty).

Co więcej, do zakupu Paviliona 14 nie przekonuje także jego cena, która wynosi na razie około 330 dolarów. To odrobinę za dużo, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że inne urządzenia z Chrome OS na pokładzie (wcale nie odbiegające od niego jakością) można dostać za sto lub nawet 130 dolarów mniej. Krótko mówiąc – nie sądzę więc, by ktokolwiek o zdrowych zmysłach mógł zdecydować się na jego zakup.

Kto wie – może to i dobrze, że póki co nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle urządzenie trafi do Polski.

podobne treści