sprzęt

Nowy MacBook w pigułce

Poniedziałkowa konferencja Apple już za nami. Poza debiutanckim smartwatchem, amerykański gigant też nową odsłonę MacBooka, czyli flagowego laptopa ze swojej stajni. Oto garść najważniejszych informacji na temat sprzętu, który może okazać się znacznie ciekawszym produktem od n

Design

Odświeżona edycja MacBooka to bez wątpienia najcieńszy laptop w historii firmy. Obudowa urządzenia osiąga grubość maksymalnie 13,1 mm, co czyni ją chudszą od 11-calowego MacBooka Air. Zastosowanie tak cienkiej powłoki wymagało pójścia na pewne kompromisy. Komputer nie posiada klasycznego wentylatora i dysponuje tylko jednym portem USB-C, łączącym funkcje tradycyjnych złącz HDMI, VGA, USB czy DC-IN.

Pewnych zmian w stosunku do ostatnich odsłon MacBooka doczekały się także klawiatura i touchpad. Ta pierwsza dysponuje nowym mechanizmem obsługi klawiszy, dostosowanym do specyficznej budowy sprzętu, wynikającej z jego cienkiej konstrukcji. Wbudowany gładzik ewoluował w potężny przycisk, reagujący na rozmaite formy dotyku. Akcesorium korzysta z technologii wykorzystanej w zegarkach Apple i wykonuje komendy na podstawie gestu bądź siły nacisku.

Wyposażenie

Świeżo narodzony MacBook dysponuje 12-calowym ekranem Retina o rozdzielczości 2304 na 1440 pikseli, umieszczonym w klapie o grubości 0,9 centymetra. Sercem laptopa jest dwurdzeniowy układ Intel Core M z zegarem o taktowaniu 1,1 GHz (2,9 GHz w trybie turbo), będący jednym z najbardziej efektywnych procesorów na rynku. Chip ten ma zapewniać urządzeniu wystarczającą moc obliczeniową przy ograniczonym zużyciu energii i utrzymywaniu optymalnej temperatury przy niezbyt intensywnym chłodzeniu. Jego działanie wspiera zaś 8 gigabajtów RAM-u i dysk SSD o pojemności 256 GB.

Amerykański gigant deklaruje, że dzięki zmniejszeniu płyty głównej (redukcja o 67% w stosunku do poprzedniczki) udało mu się znaleźć przestrzeń dla relatywnie wydajnej baterii. Zastosowane ogniwo ma sprawić, że komputer zapewni użytkownikom około 10 godzin działania z dala od źródła prądu.

Potencjalne wady? Ano, poza wspominaną poniżej ceną, potencjalna wydajność sprzętu, cierpiąca na kompromisach dotyczących jego designu. Fani mocniejszych urządzeń prawdopodobnie zdecyduje się na laptopy innych producentów.

Cena

Urządzenie ukaże się w sprzedaży już 10 kwietnia tego roku. Podstawowy wariant laptopa (z dwurdzeniowym Intel Core M, 8 GB RAM-u i 256 GB SSD) będzie kosztować prawie 1300 dolarów. Nieco lepszy model, z nieznacznie podkręconym procesorem i 512-gigabajtowym dyskiem SSD ma być dostępny do nabycia za 300 dolarów więcej.

Jak można było się tego spodziewać, nowy MacBook trafi na rynek w kilku wariantach koloru obudowy. Potencjalni kupcy otrzymają możliwość wyboru wersji w barwach: srebrnej, szarej i złotej.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści