news

Nowy iOS 9 w pigułce

Zgodnie z oczekiwaniami, amerykańska firma pokazała wczoraj światu nową odsłonę swego flagowego systemu dla urządzeń mobilnych. Mimo, że do jego premiery pozostało jeszcze kilka miesięcy, już dziś warto przekonać się cóż takiego przejmie wówczas kontrolę nad topowymi gadżetami Apple. Oto garść najważniejszych informacji na temat iOS 9.

 

iNteligencja

Choć przedstawiciele firmy nie omieszkali napomknąć o wydłużonym czasie pracy na baterii, większych osiągach i poprawionych zabezpieczeniach iOS 9, motywem przewodnim prezentacji było hasło „inteligencja”, odnoszące się do jego wrodzonej zdolności do nauki zwyczajów użytkownika. Poza odświeżoną wersją Siri – z nowym UI i modułem przypomnień, w jego wyposażeniu umieszczono też funkcję „Proactive”, która pozwoli na ciągłe obserwowanie i przewidywanie zachowań posiadacza gadżetu. Jak widać na załączonym filmiku, jeżeli nasz iPhone odkryje, że po przebudzeniu na ogół podłączamy doń słuchawki i odpalamy Spotify – sam włączy program i zaproponuje nam nasz ulubiony kawałek.

To oczywiście nie wszystko – z opisu aplikacji wynika, że może ten ona serwować użytkownikowi sugestie dotyczące nieznanych numerów, które próbowały nawiązać połączenie z telefonem oraz sugerować aplikacje, z jakich lubi korzystać w danej porze dnia czy nocy.

Aplikacje

Jak to ma miejsce przy okazji każdej premiery systemu, Apple opowiedziało też o zmianach w zakresie kształtu i możliwości jego preinstalowanych aplikacji. W odpowiedzi na oczekiwania użytkowników, gigant wreszcie wyposażył mapy w system kolportowania informacji transporcie publicznym wszelkiego sortu, jak metra, czy też autobusy. Całość ma zostać zintegrowana z usługą Apple Pay, co umożliwi przeprowadzanie błyskawicznych opłat – np. za bilety – za pośrednictwem smartfona.

Z nowości, godną odnotowania jest z pewnością aplikacja News, która zastąpi raczej niepopularny program Newstand. Tak jak informował serwis Re/code, całość przypomina trochę popularny Flipboard i jak można wywnioskować z nazwy, stanowi ciekawą propozycję dla fanów szeroko pojętych agregatów treści.

Bezpieczeństwo

Co oczywiste dla każdego, kto potrafi wyciągać logiczne wnioski – zwiększenie inteligencji systemu i wyposażenie go w zdolność uczenia się zachowań użytkownika, wiąże się z koniecznością pobierania kolejnych informacji na jego temat. Craig Federighi obiecuje, że korzystanie z systemu będzie całkowicie anonimowe i oparte o losowe numery identyfikacyjne, a wszystkie pozyskiwane nie zostaną wykorzystane do działań natury komercyjnej. Zobaczymy.

Gigant z Cupertino postarał się wreszcie o wdrożenie dwuetapowego systemu weryfikacji, co również powinno przełożyć się na poprawę stopnia ogólnego bezpieczeństwa użytkowników systemu.

Gratka dla posiadaczy iPadów

Nędzna wielozadaniowość i wiążący się z nią brak możności pracy w kilku programach jednocześnie to jedna z większych bolączek posiadaczy iPadem. Amerykańska firma obiecuje, że wraz z nadejściem iOS9, tablety zostaną wyposażone w aż trzy funkcje, które pozwolą na naprawę tego stanu rzeczy.

Po pierwsze, mowa tu o opcji „Slide Over’, umożliwiającej wgląd w aplikacje w tle poprzez przeciągnięcie palcem od prawej krawędzi ekranu, bez przerywania dotychczasowych działań. Po drugie, pojawi się też funkcja „Picture-in-Picture”, umieszczające niewielkie okno z uruchomionym filmem w rogu obrazu innej aplikacji.

Wreszcie mamy też do czynienia z tzw. „SplitView”, czyli możliwością dzielenia wyświetlacza na dwa osobne ekrany. Niestety, opcja ta będzie dostępna tylko dla posiadaczy iPada Air 2 i – prawdopodobnie – posiadaczy przyszłych generacji tabletu.

Dostępność

Zgodnie z zapowiedziami Apple, darmowa aktualizacja do iOS9 trafi do sieci na jesieni. Niecierpliwcy, mogą wyrazić chęć udziału w testach jego publicznej bety, która zostanie udostępniona wybrańcom już za miesiąc. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji OS-u, paczka z updatem nie będzie horrendalnie duża, a jej rozmiar zakręci się w okolicach 1,3 gigabajta.

Jeśli chcecie przetestować wersję beta systemu – udajcie się tutaj.

 

Źródło tekstu: Kelsey Campbell-Dollaghan, Gizmodo.com

podobne treści