news

Nowości w Mac OS X Lion

Nowa wersja Mac OS X nadchodzi, a co wraz z nią? Lion wprowadzi tryb pełnoekranowy dla aplikacji, nowy sposób zarządzania otwartymi programami, Launchpad z którego łatwo uruchomimy aplikacje rozmieszczone na wirtualnych pulpitach, gesty multi-touch i 250 innych zmian.

Fullscreen – teraz aplikacje będą mogły pracować w trybie pełnoekranowym. Estetycznie, wygodnie, szczególnie ładnie prezentuje się w zestawieniu z pełnoekranowym czytaniem książek. Przełączanie pomiędzy wieloma otwartymi aplikacjami – gest przesunięcia w lewo lub prawo trzech palców na touchpadzie.

Mission Control – połączenie Expose, Dashboard i Spaces. Łatwe przełączanie pomiędzy aplikacjami, dostępne poprzez gest przesunięcia trzech palców w dół touchpada.

Launchpad – ikony na pulpicie w stylu iPada. Wystarczy otworzyć aplikację Launchpad, po której możemy poruszać się przy pomocy gestów. Wiele wirtualnych pulpitów na wszystkie aplikacje, jakie posiadasz.

Inne zmiany – łącznie jest ich 250. Są to między innymi: ulepszony Mail, Versions – możliwość powrotu do starszej wersji edytowanego dokumentu, zautomatyzowane zapisywanie dokumentów i AirDrop – rozsyłanie dowolnych plików na inne komputery Mac znajdujące się w odległości 10 metrów poprzez WiFi ad-hoc. Wszystkie nowe funkcje znajdziecie tutaj.

Lion ujrzy światło dzienne w lipcu, wyłącznie poprzez App Store. Nie będzie on dostępny w tradycyjnej sprzedaży. Cena: 30 dolarów.

podobne treści

 • hipertracker

  Niestety, trzeba uważać na dostępną już wersję beta. najnowszy Mac OS-X Lion Preview4 jest wciąż tak samo spieprzony jak Preview3. Nie radzę instalować posiadaczom najnowszych MacBooków Pro (early 2011) bo podczas instalacji wszystko się zawiesza. Szkoda czasu i transferu na ściąganie tych 4GB.

 • flankerp

  Ja wciaz pracuje na Leopardzie, z tego co widzialem na stronie Apple, nie ma mozliwosci upgradu do Lion’a?
  Czyli najpiej musze kupic SnowLeopard??? hmmm

 • redemptorysta

  Muszę kupić? Zabrzmiało groźnie:). Nowy system wyniesie Cię 30$ jeśli dobrze pamiętam, upgrade z leoparda na snow kosztowało drożej. A tutaj taka świetna cena za najlepszy system na świecie:). Nie ma co narzekać.Dla mnie rewelacja.

 • flankerp

  No 30$ za upgrade do Snow LEopard potem kolejne 30$ za upgrade do Liona razem 60$ :(

 • redemptorysta

  Wydaje mi się, że to 30$ za system. Nie było mowy o żadnym upgradach i tego typu zabawach. Cena jest na pewno spowodowana tym, że będzie wyłącznie w App Store więc cala masa kosztów odpada. Wątpię czy zainstalowanie Liona, będzie wcześniej wymagało upgrade-u do „śnieżynki”:)

 • sz0k

  Przecież cena jest bardzo dobra, upgrade z Leoparda do Snow Leoparda kosztował 29$ jak by ktoś chciał wiedzieć i to było na płytach CD! Normalnie do kupienia. Teraz jest tylko dolar więcej.
  To powiedzcie mi ile musieliście zapłacić za upgrade z Visty do 7 ? Na pewno takich cen nie było …