smartfony

Nowości w Androidzie P

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O zaprezentowano już oficjalnie Androida P. Zmiany wprowadzone w nowej odsłonie Androida mają przede wszystkim skupiać się na prostocie i komforcie użytkowania.

Dlatego jednym z pierwszych usprawnień wprowadzonych w wersji P, ma być funkcja Adaptive Battery, czyli nowy system zarządzania czasem pracy baterii w zależności od tego, z jakich aplikacji korzystamy. System ma także analizować pod tym kątem jasność ekranu i dostosowywać ją automatycznie.

W nowym Androidzie ważne miejsce zajmować będzie także App Actions, czyli automatyczne podpowiedzi dotyczące tego, co zamierzamy zrobić w aplikacji i poza nią. Przykładowo, jeśli w wyszukiwarce wpiszemy nazwę filmu, to poza wynikami z np. Wikipedii czy IMDB zobaczymy też opcję kupienia biletów i sprawdzenia repertuarów danych kin. W podobny sposób działać mają także tzw. Slices, czyli widżety pojawiające się w wynikach wyszukiwania, co zaprezentowano na przykładzie Lyfta – po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwy aplikacji, poza wynikami wyszukiwania, pojawiły się także najpopularniejsze akcje z samej aplikacji Lyft, takie jak trasa do domu czy do pracy.

Google postanowiło też podebrać Apple pomysł wirtualnego przycisku Home, który można obsługiwać za pomocą różnych gestów. Tak więc przesunięcie w górę otworzy menu zadaniowe, zaś kolejne przesunięcie wyświetli listę aplikacji. Przez gesty w bok będzie można przełączać pomiędzy aplikacjami.

Android P wprowadza także pewno nowości w zakresie tego, jak korzystamy ze swojego smartphone’u. A właściwie jak z niego nie korzystać, ponieważ Google postanowiło dać użytkownikom możliwość ustawienia pewnych limitów. Przede wszystkim Android P będziemy mogli zobaczyć nasze zwyczaje i aktywność, a także ustawić limity czasowe na korzystanie z aplikacji. Oprócz tego po odwróceniu telefonu ekranem w dół, system wyłączy większość funkcji urządzenia, by nie odrywać nas od innych zadań. W trybie Wind Down będzie można natomiast ustawić godzinę, po której ekran smartphone’a wejdzie w tryb czarno-biały, a samo urządzenie w tryb Do Not Disturb.

Beta Androida P jest już dostępna i można ją testować nie tylko na telefonach Google ale także na wybranych urządzeniach Xiaomi, Sony, OnePlus, Essential, Oppo, Vivo i Nokii.

podobne treści