wynalazki

Nowej wersji Atlasa nie straszny nawet upadek

Czasami można odnieść wrażenie, że pracownicy Boston Dynamics uwielbiają znęcać się nad swoimi kreacjami. Wrażenie tym większe, że budowane przez nich roboty coraz bardziej przypominają ludzi. Nie inaczej jest w przypadku nowego modelu robota Atlas, którym postanowili się pochwalić.

Na opublikowanym niedawno przez należącą do Alphabet Inc. firmę nagraniu, widać najnowszą wersję rozwijanego już od dłuższego czasu robota Atlas. W odróżnieniu od swoich poprzedników, ta wersja może nie tylko poruszać na swoich dwóch nogach się po trudnym terenie, ale też robić przysiady i podnosić pudła. Zachowując jednocześnie równowagę, w czym nie przeszkodzi nawet brutalne uderzenie kijem hokejowym.

Jak wyjaśnia Boston Dynamics, nowa wersja robota Atlas zaprojektowana została do operowania zarówno w terenie, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Hydraulika, wykorzystywana przez jego kończyny, zasilana jest elektrycznie. Dzięki wyposażeniu robota w lidar oraz inne czujniki, może on autonomicznie omijać przeszkody. A nawet jeśli zdarzy mu się przewrócić, nowe oprogramowanie pozwala mu samodzielnie wstać.

podobne treści