designnews

Nowe zakazy w Iranie: mężczyźni nie mogą nosić naszyjników i szortów

70 tysięcy członków „służb strzegących moralności” w Iranie otrzymało
kolejne wytyczne. Tego lata obostrzenia spotkały panów i panie, a
lista zakazów stała się naprawdę długa.

Za „niezgodne z duchem islamu” uznano noszenie przez mężczyzn szortów, naszyjników oraz „zachodnich” fryzur (np. kucyków i „dywaników”). Panie powinny nosić chusty ciasno zawiązane wokół głowy, by spod okrycia nie wysunął się ani kosmyk włosów. Nie mogą nakładać zbyt dopasowanych marynarek i płaszczy ani zbyt krótkich spodni, które pokazywałyby choćby skrawek ciała.

Nowe, bardziej skonkretyzowane zalecenia, stanowią element szerszego rządowego planu „zwalczania przejawów ślepego naśladownictwa kultury zachodniej”. Inna propozycja to zakazanie posiadania psów, ale ta ustawa nie została jeszcze przegłosowana. 

Nadchodzą coraz cieplejsze dni, więc wielu Irańczyków, szczególnie młodych, chciałoby ubrać się wygodniej. Niestety, grozi to sankcjami. „Policja modowa” będzie wychwytywać na ulicach Teheranu i innych miast osoby niestosujące się do zasad. Kary, jakie może wymierzyć, to głównie grzywny, ale ludzie ubrani rażąco niestosownie mogą nawet trafić do aresztu.

Mężczyznom wolno jeszcze nosić koszulki z krótkim rękawem, ale spodnie muszą mieć długie nogawki. Kobiety mogą pokazywać tylko twarz i dłonie.

Szef irańskiej policji Ahmadreza Radan powiedział: „Wprowadzanie w życie umoralniających zaleceń jest odpowiedzią na prośby narodu i będzie kontynuowane, aż obywatele będą w pełni usatysfakcjonowani”.

Anonimowi Irańczycy donoszą zachodnim mediom, że w ramach planu na ulicach dosłownie zaroiło się od funkcjonariuszy. Kontrolowanie stylu ubierania się obywateli najprawdopodobniej nie jest ich jedynym zadaniem. [Gawker, The Guardian, zdjęcie: AP]

podobne treści

  • Anonim

    A może wprowadzić taka policję w Gizmodo? Mały guzik obok postu, powiadamiałby szybko redaktora o konieczności korekty… A może w tym zabieganym świecie znalazło by się trochę czasu na spokojne przeczytanie postu przed wysłaniem.

    Głupio tak pisać i pisać… tym bardziej w komentarzach.

    Pozdrawiam i proszę nie mieć tego za złe.

  • Vrixx

    bana mu, bana. (tremu niezej). Za krytykanctwo. Od dawna wiadomo, ze admin wie lepiej.