aplikacjesmartfonyzdrowie

Nowe urządzenia mobilne Apple będą mierzyły funkcje życiowe użytkownika?

Dwóch przedstawicieli Apple spotkało się w grudniu z urzędnikami US Food and Drug Administration. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Apple zajmowało się produkcją leków, ale ponieważ Cupertino raczej się tym nie zajmuje, zainicjowało to serię spekulacji na temat tego, nad czym obecnie pracują inżynierowie jednaj z największych firm technologicznych.

Jak donosi New York Times 13 grudnia ubiegłego roku Jeff Williams, wiceprezes Apple ds. bieżącej działalności oraz Bud Tribble, wiceprezes ds. technologii oprogramowania, spotkali się z urzędnikami FDA w celu omówienia „medycznych aplikacji mobilnych”.

Jeśli połączyć te doniesienia z informacjami o tym, że w ciągu ostatnich miesięcy Apple zaczęło zatrudniać ekspertów medycznych oraz inżynierów zajmujących się projektowaniem czujników monitorujących funkcje życiowe, można dojść do wniosku, że kolejna generacja urządzeń z jabłuszkiem będzie posiadała wbudowane funkcje, które przydać się mogą osobom aktywnym. Jak donosi portal 9to5Mac, prace nad aplikacją HealthBook, która ma być zintegrowana z nadchodzącym iOS 8, już trwają.

Według przecieków HealthBook ma zbierać informacje o aktywności użytkownika i jego funkcjach życiowych przy pomocy czujników wbudowanych w iPhone’a 6 oraz urządzeń noszonych na nadgarstku (iWatch?). Poza liczeniem kroków, obliczaniem pokonanego dystansu i szacowaniem spalonych kalorii, aplikacja ma także zapisywać tętno, ciśnienie czy nawet poziom cukru we krwi. Użytkownik ma mieć także możliwość wpisania w HealthBook informacji na temat przyjmowanych leków. Oczywiście podobne aplikacje dostępne są już teraz, ale Apple planuje podobno zintegrować te funkcje z kolejną wersją iOS.

Zbieranie danych medycznych przez urządzenia mobilne Apple na pewno ułatwi życie wielu użytkownikom, choćby tym, którzy są przewlekle chorzy i muszą regularnie przyjmować leki. Ale biorąc pod uwagę, że NSA chwali się, że „zawsze” będzie miało dostęp do danych przechowywanych na iPhone’ach, może jednak Apple nie powinno zajmować się tym tematem.

podobne treści