Wiadomości promowanewynalazkizdrowie

Nowe protezy DARPA pozwalają pacjentom odzyskać zmysł dotyku

Wbrew pozorom zdjęcie obok to nie rysunek poglądowy nowego rodzaju kabla komputerowego. To opracowany przez DARPA interface FINE, który może być wykorzystany do przekazywania wrażeń zmysłowych z protezy do mózgu.

W ostatnich latach dokonano ogromnego postępu w dziedzinie protetyki. Potrafimy stworzyć protezy, którymi można sterować myślą, można połączyć je nawet ze szkieletem osoby po amputacji. Nie można jednak spoczywać na laurach – badacze cały czas pracują nad technologiami, które pozwolą na długotrwałe korzystanie z nowoczesnych protez, oraz nad sposobami na poprawienie ich funkcjonalności. Prace nad nowymi technologiami odbywają się na całym świecie, ale to DARPA ma unikalne możliwości testowania swoich pomysłów. Nie chodzi nawet o budżet agencji, a o ilość młodych ochotników, którzy chętnie zgłoszą się do eksperymentalnego programu – od 2000 roku ponad 6 tysięcy amerykańskich żołnierzy przeszło operację amputacji jakiejś kończyny.

Jednym z nich jest technologia TMR (targeted muscle re-innervation – w wolnym tłumaczeniu „ukierunkowane ponowne unerwianie mięśni”), która według DARPA osiągnęła już taki poziom rozwoju, że może konkurować jakością sygnału z implantami wszczepianymi bezpośrednio do mózgu. A ponieważ operacja wszczepienia implantu TMR odbywa się na mięśniach, które pozostały po amputacji, jest dużo mniej inwazyjna niż próby wszczepienia czegoś bezpośrednio w mózg. Amerykańscy naukowcy wiążą z technologią TMR duże nadzieje. To właśnie dzięki tej technice Zac Vawter, który stracił nogę w wypadku motocyklowym, był w stanie wejść w listopadzie zeszłego roku na ostatnie piętro Willis Tower. Poniżej DARPA prezentuje nowe możliwości, jakie dziś daje ta technologia. Prędkość ruchu protezy jest zbliżona do tego, czego spodziewać się można po naturalnej ręce a precyzja ruchów robi wrażenie.

Na kolejnym nagraniu widzimy prezentacje możliwości technologii FINE (flat interface nerve electrode), która potencjalnie może stać się przełomem w protetyce. Podczas operacji neurochirurdzy zakładający pacjentowi interface FINE spłaszczają wiązkę nerwów w taki sposób, by niektóre z nich zostały wystawione na działanie zewnętrznego źródła elektryczności, które wykorzystywane jest przez protezę, do przesłania do mózgu informacji zwrotnej. Dzięki temu pacjent może nie tylko sterować swoją nową kończyną, ale także odzyskać w niej zmysł dotyku. Dzięki temu proteza w pewnym sensie staje się częścią ciała pacjenta ponieważ pacjent po prostu ją „czuje”. Nie musi już na nią patrzeć, by wiedzieć gdzie się ona znajduje i czego dotyka.

podobne treści