news

Nowa technologia niemal trzykrotnie zwiększy efektywność paneli słonecznych

Inżynierowie z Uniwersytetu w Stanford znaleźli nowy sposób na pozyskiwanie energii słonecznej. Nowa technologia przetwarzająca nie tylko światło, lecz również ciepło zwiększyłaby ponad dwukrotnie ilość w ten sposób otrzymywanej energii z paneli słonecznych.

Obecnie produkowane panele fotowoltaiczne potrafią przerabiać na energię jedynie światło, ciepło natomiast sprawia, że stają się one mniej wydajne. Gdy ich temperatura osiągnie 100 stopni Celsjusza, wtedy przestają działać w ogóle.

Z kolei nałożenie na wierzch paneli materiału półprzewodnikowego wraz z cienką warstwą cezu spowoduje, że będą one w stanie pobierać również ciepło z otoczenia:

Stworzone przez naukowców urządzenie o nazwie PETE  (Photon Enhanced Thermionic Emission) zacznie osiągać szczyty swoich możliwości dopiero, gdy jego temperatura wzrośnie do 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu idealnymi „zbiornikami” na promienie słoneczne stają się różnego rodzaju półkuliste talerze skupiające promienie świetne (w tym również ciepło) w ich wnętrzu. Ich temperatura może dochodzić nawet do 800 stopni Celsjusza.

Wszystko to może sprawić, że nowa technologia pozyskiwania zielonej energii z otoczenia będzie dużo bardziej wydajna od obecnie wykorzystywanej. Trzymamy kciuki. [Adam Frucci/giz, Stanford, Slashdot]

podobne treści

  • mariobombo64

    Cez

  • biedny_chuj

    to super bo jutro mi odetna prad

  • igi.pro

    to 2 czy 3 krotnie?