news

Nosił nieprane dżinsy przez 15 miesięcy dla dobra nauki

20-letni student Uniwersytetu w Albercie John Le nosił te same dżinsy
przez 15 miesięcy, by jego nauczycielka mogła zbadać liczbę
nagromadzonych bakterii.

Kanadyjczyk kupił we wrześniu 2009 roku dopasowane dżinsy. Od tamtej pory nosił je prawie codziennie, a czasem nawet w nich spał. Jeśli na spodniach znalazło się trochę jedzenia, Le wycierał plamę papierowym ręcznikiem, ale nie na mokro. Aby pozbawić dżinsy zatęchłego zapachu, kilka razy wkładał je na pewien czas do zamrażalnika.

15 miesięcy później nauczycielka Le, Rachel McQueen, pobrała próbkę ze spodni. Następnie student wyprał spodnie i zgłosił się na kolejne pobranie próbki po kilkunastu dniach. Ilości bakterii w obu przypadkach była nieomal identyczna!

Największe nagromadzenie bakterii, 10 tysięcy na centymetr kwadratowy, znajdowało się w okolicach krocza. Nauczycielka nie znalazła jednak śladów bakterii E. Coli ani bakterii kałowych.

John Le dostał właśnie pod choinkę nową parę dżinsów, którą zamierza nosić 20-24 miesiące bez prania. Oczywiście dla dobra nauki, Przypuszczam, że to nie robi wrażenia na dziewczynach.

Dzięki poświęceniu tego młodego człowieka wiemy, że brudne dżinsy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Po warunkiem noszenia pod nimi czystej bielizny. [io9, dBune News, zdjęcie: Franz Pfluegl/Shutterstock]

podobne treści

 • jpodzorski

  Coś mało tych bakterii na 1cm…

 • kumakum2

  jpodzorski Ty pewnie po jednym dniu masz więcej niż on po 15 miesiącach

 • jpodzorski

  Zapewniam Cię, że tam gdzie tzreba :)

 • sad12d1

  ale zjeb

 • emcia

  a zamrażalnik to aby nie wybił części żyjątek?

 • ffff

  Chętnie uświadomię że niskie temperatury nie niszczą bakterii, a zarazem powodują ich dłuższe życie. Jedynie działanie temp od 80’C powoduje niszczenie bakterii i ich przetrwalników.

 • jesttakimeil

  ffff masz dosyć nieprawdziwe informacje…

  Wszystko zależy od danego gatunku bakterii i mikrobów najpopularniejszym sposobem ich niszczenia jest właśnie ciepło, np: parzymy wodę, jednakże okazuje się że większość bakterii łatwiej unicestwić zamrażając niż gotując w wodzie. pozdr.

 • winter_salix

  Wyhodował sobie przyjaciół :D