samochody

Norwegia wprowadzi „podatek od Tesli”?

W ubiegłym roku aż 29 procent zarejestrowanych nowych samochodów w Norwegii stanowiły samochody o napędzie elektrycznym. Samochody elektryczne są w tym kraju już tak popularne, że tamtejszy rząd rozważa zniesienie obowiązujących ulg podatkowych na niektóre takie te pojazdy.

Podatek ten nazwany został przez norweskie media „podatkiem od Tesli”. Technicznie nie byłby to nowy podatek, a właściwie likwidacja ulgi podatkowej na samochody elektryczne, których masa przekracza dwie tony. A właśnie w tę „kategorię wagową” wpadają popularne tam samochody Tesla Model S czy Tesla Model X.

Norweski rząd argumentuje, że duże samochody elektryczne obciążają drogi w tym samym stopniu co samochody spalinowe, a ulgi zaprojektowane były, by zachęcić do kupna małych, elektrycznych samochodów, które miały odciążyć norweskie drogi. Duże samochody elektryczne nie spełniają tego celu, więc nie należy obejmować ich ulgami.

Likwidacja ulgi może zwiększyć ceny większych elektrycznych samochodów w Norwegii o około 70 tysięcy norweskich koron, czyli około 9 tysięcy dolarów. Jak donosi Reuters, nowe zasady mogłyby wejść w życie już od przyszłego roku.

Ilustracja: Tesla

podobne treści