news

Nokie 7 Plus przesyłały dane na chińskie serwery

Prywatność to coraz rzadsze dobro. Nawet zwykle szanowani producenci nie ułatwiają nam jej zachowania. Jak donosi serwis Engadget, Finlandia rozpoczęła śledztwo w sprawie rzekomego przekazywania danych przez telefony Nokii na serwery znajdujące się w Chinach.

Firma HMD Global, która produkuje telefony pod marką Nokia, zapewnia, że żadnych danych nie przekazuje na zewnątrz, a wyciek, o którym informują media, wynikał jedynie z błędu w oprogramowaniu Nokii 7 Plus, który został już usunięty. Jednak fiński odpowiednik Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął dochodzenie by ustalić, czy takie zdarzenie rzeczywiście miało miejsce i czy nie złamało ono obowiązujących przepisów ochrony danych osobowych.

Jak podaje Engadget, urządzenia miały przesyłać do Chin informacje o lokalizacji telefonu, numer karty SIM oraz numer seryjny telefonu za każdym razem, kiedy właściciel go używał. Problem został zauważony przez samych użytkowników, którzy zorientowali się, że ich Nokie 7 Plus często łączą się z pewnym serwerem, na który przesyłają niezaszyfrowane pakiety danych.

Jak zapewnia HMD Global, do wycieku danych nie doszło, wykryty błąd został naprawiony w lutym, a wszystkie urządzenia, które go przejawiały, otrzymały już odpowiednią aktualizację oprogramowania. Firma przekonuje też, że zbieranie tych danych jest standardową praktyką potrzebną do aktywacji gwarancji urządzenia, a teraz Nokie przesyłają te dane na właściwy dla danego użytkownika i kraju serwer.

Ilustracja: HMD Global

podobne treści