news

Nokia żegna się z MeeGo?

Ceniony przez wielu system, MeeGo, zniknie z nowych telefonów Nokii. Szef fińskiego koncernu, Stephen Elop, powiedział, że bez względu na wyniki sprzedaży nowego smartfonu N9, będzie on ostatnim telefonem z tym systemem.

Nokia N9 (wraz z N950) będą ostatnimi telefonami Nokii działającymi pod kontrolą MeeGo. Można było się tego spodziewać po nawiązaniu współpracy pomiędzy Microsoftem i Nokią. Gwóźdź do trumny przybił Stephen Elop, szef Nokii, który potwierdził rozstanie z MeeGo tymi słowami: „Nawet jeśli wyniki sprzedaży tego telefonu [N9] będą sukcesem, Nokia nie ma zamiaru powracać do systemu MeeGo”. Jussi Mäkinen z Nokii jest bardziej pozytywnie nastawiony i mówi o tym, że wiele opcji z N9 (design, interfejs, itp.) przetrwa na wiele różnych sposobów.

Będziecie tęsknić za całkiem udanym systemem MeeGo? Czy może wierzycie, że Nokia zmieni zdanie? [Ubergizmo, My Nokia Blog]

podobne treści

 • donek

  Bardzo dobra decyzja już jest za dużo linuksow na telefony pora na zupełnie inne platformy jak WP, QNX od BlackBerry etc.

 • adres

  N950 to będzie najlepiej sprzedający się produkt koncernu NOKIA. Wim co mówię, wspomniecie moje słowa. Stanie się tak dzięki MeeGo. To obecnie jedyny sensowny system na komórki. Jedyny dający możliwość prowadzenia zajęć i prezentacji. Jedyny na którym mogę mieć LibreOffice. Jedyny na którym stawiam programy z przestarzałego, ale wciąż żywego Windowsa.

 • hu

  „Będziecie tęsknić za całkiem udanym systemem MeeGo?”

  całkiem niedawno pisaliście że jest to umierający system i niezbyt udany, już nic nie rozumiem

 • 1.patryk.4

  Nie rozumiem Nokii. Najpierw wydaje N8,E7,X7 i mówi, że koniec Symbiana bliski, teraz wyda N9 i mówi, że koniec Meego bliski – to w jaki sposób mają osiągnąc dobrą sprzedaż i odbic się od dna? Nic nie kupi komórki z umierającym softem. Wg mnie, Nokia tylko strzela sobie w stopę, która i tak już jest podziurawiona od wyboru WP7.. Powinni pozostac przy Meego – dopracowac go tak jak Apple zrobiło z iOS,a gdyby im było mało, to wybrac Androida (nie jestem fanem Andka, sam mam iPhone, aczkolwiek system Google jest o wiele lepszy niż kompletnie nudny, bez perspektyw WP7…

  @adres, ja mogę powiedziec, że jedynym sensownym systemem na komórki jest iOS, bo jedynie on daje mi takie multimedialne możliwości i gry w bardzo dobrej jakości, które dopiero z czasem są portowane na inne platformy. To zależy od tego, czego użytkownik oczekuje od telefonu :)

 • obcielo.tekst

  Czy N950 nie jest przypadkiem tylko dla developerów współpracujących z nokią? Android jest strasznie niedopracowanym i ociężałym systemem, gdy symbian pożera zalednwie kilkadziesiąt MB pamięci RAM to android żre kilkaset. Powinni dopracowywać system MeeGo, który jest udaną kontynuacją Mee i następcą Symbiana, który wbrew opini zdobył sobie sympatie wielu osób. Zamiast tego Elop woli inwestować w Windowsa, który ciągle zbiera niepochlebne opinie. Nokia idzie zdecydowanie w złym kierunku.

 • Keveal

  Szkoda że Nokia rezygnuje z Maemo 6, jednak dobrze zę są korporacje które będą wspierały dalej MeeGo :)

 • adres

  @1.patryk.4 To prawda, że cała masa softu zaczyna życie na ios by dopiero później być przeportowana na antka. Rzecz w tym, że mając n900 mogę go sobie podłączyć do monitora/projektora i korzystać jak z ultra mobilnego komputera. Zamiast nosić lapka noszę koncentrator usb by móc podłączyć klawiaturę w dowolnym miejscu uczelni. Chodzi mi na tym cały soft z linuxa, czyli wszystko czego potrzebuje. Mam postawionego wine, a na nim kilka prostych aplikacji z windows. Niestety przy emulacji brakuje mocy dlatego duże nadzieje wiżąe z n950.

  Z przyczyn oczywistych (brak strony popytowej) brakuje aplikacji dedykowanych dla MeeGo. Pamiętajcie jednak że na tym chodzi wszystko z linuxa. Wiem, że to za mało, na przykład brakuje fajnych gier, ale na początek to bardzo dużo.

 • rysiek

  O soft się nie martwcie. Jak będzie kasa do zarobienia, czytaj jak będą urządzenia i ich użytkownicy to rozkręci się portowanie aplikacji na meego ;) Czysty biznes i tyle. Ciekawostką jest, że meego jest wspierane przez intela, ale również amd. Pod naciskiem linux fundation działa na armie, a co za tym idzie na świetnie działającej platformie tegra ze stajni nvidia.

 • odp

  Może i będzie soft, ale meego jest zdecydowanie spóźniony. Trzeba było przyjść na impreze wcześniej… chociaż z drugiej strony google też nie był pierwszą wyszukiwarką na rynku, a jakoś sobie poradził.

 • Altair

  Jak się ukaże konkretne MeeGo a nie Maemo 6 które ma N9, będzie można poznać potencjał tego systemu.. a dla ciekawości dodam że ukazała się wersja MeeGo 1,2 Summer Release dla N900 :)

 • wierny

  Strasznie biadolicie o dostępności aplikacji. MeeGo to Linux, a na nim jest postawiony Qt, więc chodzi prawie wszystko co chodzi na Symbianie. Wiadomo co większość myśli o symbianie, ale aplikacji tam mają po sufit. Gdyby ten system się nie wieszał to nikt nie potrzebował by meego.