biznessmartfony

Nokia zamierza sprzedać Vertu

Nie każdemu marzy się telefon wykonany z platyny i wysadzany diamentami. Ale są na świecie ludzie, którzy są w stanie wydać konkretne pieniądze by tylko dostać w swoje ręce tego typu świecidełko. I właśnie na nich zarabia Vertu, angielska spółka należąca do Nokii. Jeszcze. Jak donosi Reuters, Nokia prowadzi właśnie rozmowy na temat sprzedaży swojej luksusowej marki telefonów komórkowych.

Poprzedni tydzień był wyjątkowo przykry dla Nokii. Chyba nie osłodzą go nawet pochwały wypowiadane przez Stevea Wozniaka na temat nowych smartphone’ów Lumia. Najpierw Samsung wyprzedził Nokię pod względem liczby wysłanych do klientów telefonów, później agencja Standard & Poor’s zmieniła rating kredytowy Nokii na „śmieciowy” z powodu spadających przychodów spółki. Teraz okazuje się, że Nokia zamierza sprzedać Vertu.

Potencjalnym nabywcą ma być prywatny fundusz inwestycyjny Permira PERM.UL, który miałby zapłacić Nokii około 200 milionów Euro. Czy Nokia już wyprzedaje „klejnoty rodowe”? Trochę tak to wygląda, ale Timo Ihamuotil CFO fińskiej spółki wyjaśnia to w bardziej przekonywujący sposób:

„Nokia znajduje się w samym środku procesu transformacji, który obejmuje każdy element naszego biznesu. Wprowadzamy właśnie w życie zdecydowany plan działania, który zapewni spółce rozwój i sukces w przyszłości. Najważniejszymi zadaniami jest obniżenie kosztów działania, zwiększenie przepływów pieniężnych i zachowanie solidnej sytuacji finansowej jednocześnie z wprowadzaniem atrakcyjnych, nowych produktów na rynek.”

Dobre przyjęcie smartphonów z Windows Phone daje jakąś nadzieję na wybrnięcie z tej sytuacji ale czas pokaże czy wspominana transformacja przyniesie efekty. Jedno jest pewne – osoby lubiące ryzyko powinny teraz zacząć kupować akcje Nokii. Po spadkach z zeszłego tygodnia zaczynają notowania z poziomu 2,74 Euro za akcję.

[WSJ, Reuters, Nokia]

podobne treści