newssmartfonyWiadomość główna

Nokia X: pierwszy smartphone Nokii z Androidem

Od dłuższego czasu wiadomo było, że Nokia pracuje nad smartphonem działającym pod kontrolą mocno zmodyfikowanego Androida. Na tegorocznych targach Mobile World Congress fiński producent w końcu oficjalnie zaprezentował Nokię X.

Największą niespodzianką jest z pewnością fakt, że Nokia X to nie jedno urządzenie, a trzy – Nokia X, Nokia X+ oraz Nokia XL. Wszystkie te smartphone’y mają podobne podzespoły, a różnią się przede wszystkim wielkością ekranu czy ilością dostępnej pamięci operacyjnej. I tak Nokia X będzie miała czterocalowy ekran IPS o rozdzielczości 840 na 480 pikseli, 512 MB pamięci RAM, 4GB pamięci wbudowanej oraz aparat o rozdzielczości 3 megapiksele. Ilość dostępnej pamięci można zwiększyć o maksymalnie 32 GB przy pomocy karty microSD. Sercem wszystkich urządzeń z serii Nokia X jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon taktowany częstotliwością 1 GHz, a wszystko to zapakowane jest w obudowy utrzymane w stylu serii Lumia.

Nokia X+ ma podobną specyfikację, ale z tą różnicą, że urządzenie wyposażono w 768 MB pamięci RAM, natomiast Nokia XL wyposażona została w ekran o przekątnej wynoszącej 5 cali, 768 MB pamięci RAM, aparat 5 megapikseli i pomocniczą kamerę o rozdzielczości 2 megapikseli. Niestety wraz z fizycznym powiększeniem ekranu, Nokia nie zdecydowała się na zwiększenie jego rozdzielczości.

Choć urządzenia działają pod kontrolą Androida, został on przez Finów bardzo mocno zmieniony. Do tego stopnia, że wizualnie przypomina bardziej Windows Phone, niż mobilny system operacyjny rozwijany przez Google. Nokia postanowiła pójść szlakiem Amazonu i stworzyć własny sklep z aplikacjami. Każdy klient, który kupi Nokię X znajdzie na niej zainstalowany komunikator Skype, klawiaturę SwiftKey oraz otrzyma dodatkowo 10 GB w chmurze OneDrive. Możliwa będzie także instalacja plików .APK, więc użytkownicy będą mogli sami zainstalować praktycznie każdy tytuł.

Specyfikacje techniczne nie powalają, ale ze wszystkich rynków, na których dziś obecna jest Nokia, fińska firma najlepiej radzi sobie w segmencie tańszych urządzeń. Nokia X wyraźnie skierowana jest właśnie do mniej wymagającego konsumenta. Zapowiedziane ceny zestawów również to odzwierciedlają – Nokia X w dniu premiery kosztować będzie 89 euro (około 370 złotych), a najdroższa Nokia XL – 109 euro (około 450 złotych). W sklepach mają pojawić się w drugim kwartale tego roku.

Kwestią otwartą jest na razie przyszłość Nokii X – nadal nie wiadomo, czy Microsoft nie anuluje projektu po zakończeniu transakcji kupna fińskiej firmy. Urządzenia z serii Nokia X są pierwszymi smartphone’ami z Androidem, jakie opracowane zostały przez Nokię. Pytanie tylko, czy nie będą ostatnimi?

podobne treści