smartfonyWiadomość główna

Nokia uruchamia usługę streamingu muzyki na smartphone’y Lumia

W przededniu swoich jutrzejszych premier Nokia uruchamia darmową usługę streamingu muzyki w USA. Czy to pomoże nowym Nokiom Lumia zawojować ten rynek?

Jutrzejsza premiera nowych telefonów z serii Lumia, która odbędzie się w Nowym Jorku, oraz fakt, że to właśnie na rynku amerykańskim dostępna będzie nowa usługa, pokazują wyraźnie jak istotne USA stało się dla Nokii.

Aplikacja Nokia Music oferuje użytkownikom 150 gotowych playlist, możliwość tworzenia własnych oraz opcję wyszukiwania wydarzeń muzycznych. Przygotowanych playlist będzie można słuchać także offline. Promocję usługi ma zapewnić współpraca z artystami takimi jak Lana Del Ray, Lady Gaga, Rihanna czy Green Day, którzy udostępnić mają w usłudze własne playlisty. Green Day ma także zagrać koncert specjalnie dla abonentów AT&T.

Sama aplikacja ma być całkowicie wolna od reklam i opłat za użytkowanie. Na chwilę obecną usługa ta dostępna jest jedynie na smartphone’y z serii Lumia, ale Nokia ma nadzieję, że również inni producenci będą chcieli skorzystać z ich infrastruktury co zaowocuje powstaniem innych aplikacji.

Nokia już kiedyś próbowała wykorzystać muzykę do promocji swoich urządzeń – z marnym skutkiem. W 2008 roku zaprezentowała usługę Comes With Music, którą dwa lata później przemianowano na Ovi Music Unlimited. Nokia włożyła sporo energii w zapewnienie dostępu do muzyki w 33 krajach, jednak do dziś usługa ta funkcjonuje jedynie w Chinach, Indiach, Indonezji, Brazylii, Turcji i RPA – czyli dokładnie tam, gdzie Nokia jest silna swoimi tradycyjnymi telefonami.

Czy więc Nokia Music wystarczy by zdobyć tak ważny rynek? Wydaje się, że nie. Ale na miejscu Nokii trzymałbym coś jeszcze w zanadrzu.

[Nokia via TechCrunch]

podobne treści