biznesnews

Nokia stawia na wearables oraz „Internet of Things”

Trzy lata temu dział Nokii zajmujący się urządzeniami przeznaczonymi na rynek konsumencki został sprzedany Microsoftowi, a sama Nokia zrezygnowała z tego segmentu rynku. Wygląda jednak na to, że Finowie przygotowują się do powrotu.

Nokia poinformowała o swoich planach przejęcia firmy Withings. Za 170 milionów euro Finowie zamierzają przejąć firmę wraz z dwoma setkami jej pracowników. Przejęcie ma zostać sfinalizowane w trzecim kwartale tego roku.

Withings to francuska firma, która powstała w 2008 roku i zajmuje się przede wszystkim tworzeniem tzw. wearables, a w swojej pracy szczególny nacisk kładzie na kwestie związane ze zdrowiem. Właśnie ten aspekt działalności firmy został podkreślony przez Rajeeva Suri, CEO Nokii, w wystosowanym przez niego oświadczeniu dotyczącym przejęcia. Withings ma wejść w skład działu Nokia Technologies, a celem przejęcia jest wzmocnienie pozycji Nokii w segmencie „Internet of Things”. Jest to jednocześnie kolejny krok w kierunku powrotu Nokii na rynek konsumencki po tym, jak w 2013 roku sprzedano znaczną część firmy Microsoftowi.

To kolejne duże przejęcie w wykonaniu Nokii, która w ostatnim czasie przejęła kontrolę nad koncernem Alcatel-Lucent, co miało znacznie wzmocnić firmę w segmencie rozwiązań biznesowych i telekomunikacyjnych i pozwolić na efektywną rywalizację na tym polu ze szwedzkim Ericssonem. Tym razem jednak przejęcie to dotyczy firmy działającej na innym segmencie rynku i można podejrzewać, że Nokia zakłada, iż zakupiona technologia ma przed sobą wielką przyszłość, a rozwiązania z kategorii „Internet of Things”pozwolą firmie po raz kolejny zaistnieć na rynku konsumenckim.

Zdjęcie: Flickr/Cyberslayer

podobne treści