news

Nokia sprzedała półtora miliarda telefonów z systemem S40

Finlandia jest ojczyzną nie tylko oryginalnych konkursów piękności, lecz przede wszystkim jednym z największych producentów telefonów komórkowych na świecie. Nokia pochwaliła się imponującym wynikiem półtora miliarda sprzedanych telefonów pracujących na platformie S40.

Pierwszym telefonem komórkowym z systemem S40 (Series 40) była wyprodukowana w 2002 roku Nokia 7210. Zapewniała ona swojemu użytkownikowi dostęp do między innymi: funkcji MMS, kolorowego ekranu, aplikacji Java oraz radia FM. Od tamtego czasu zarówno system, jak i same telefony mocno się zmieniły. Obecnie można na nich uruchomić grę Angry Birds i szereg innych, nieco bardziej przydatnych aplikacji.

Nokia szacuje, że istnieje obecnie na świecie 675 milionów (sic!) aktywnych telefonów z systemem S40, zaś szybkość ich sprzedaży równa się 12 sztukom na sekundę. Mimo to, wielu obserwatorów rynku urządzeń mobilnych kwestionuje przywiązanie Nokii do telefonów z rodziny S40.

Udzielający wywiadu dla BBC szef działu mobilnego Nokii, Mary McDowell, odpowiedział na te zarzuty stwierdzeniem, że trzymanie się biznesu prowadzonego na tak dużą skalę kosztuje Nokię tak naprawdę bardzo niewiele i cały czas się opłaca. S40 wydaje się być systemem, w który wystarczy inwestować procent tego, co w Androida czy Windows Phone.

McDowell nie opowiada bajek – to właśnie telefony komórkowe S40 odpowiadały za aż połowę wpływów do skarbca Nokii w zeszłym roku. Bieżący rok może być dla Finów równie udany, a to dzięki debiutujących w cieniu smartfonów Lumia modelom Asha. [TheNextWeb, zdjęcie: Flickr]

podobne treści