biznesnewsWiadomość główna

Nokia sprzedała mapy HERE

Nokia planuje podbój takich dziedzin jak nagrania VR, ale rozwój w tym kierunku najwyraźniej ma swoją cenę. Można podejrzewać, że w tym wypadku ceną były mapy HERE, które zostały właśnie sprzedane za 2,8 miliarda euro.

Po sprzedaży oddziału zajmującego się produkcją urządzeń mobilnych, Nokia planowała skupić się na produkcji urządzeń telekomunikacyjnych, mapach HERE oraz na badaniach nad nowymi technologiami. Owocem tego ostatniego jest z pewnością kamera Ozo, którą Nokia chciałaby zawojować Hollywood, ale mapy HERE można już wykreślić z portfolio fińskiej firmy. Za 2,8 miliarda dolarów kupiło je niemieckie konsorcjum złożone z takich producentów samochodów jak BMW, Audi i Daimler.

Według porozumienia, każdy z partnerów otrzymał równy udział w konsorcjum i nie będzie starał się zdobyć większej pakietu kontrolnego. Zamiast tego uczestnicy konsorcjum zamierzają wspólnie promować mapy HERE i namawiać innych producentów do korzystania z tego rozwiązania. Aktualni użytkownicy aplikacji HERE nie muszą się niczego obawiać – transakcja nie wpłynie na aplikacje rozwijane dla Androida, iOS i Windows Phone. Niemieckie konsorcjum nie zamierza z nich rezygnować, ponieważ pozwalają im one rozszerzyć swoją działalność także poza segment motoryzacyjny.

„Precyzyjne mapy cyfrowe są kluczowe dla mobilności w przyszłości,” stwierdził w komunikacie prasowym Dieter Zetsche z rady nadzorczej Daimlera. „Dzięki wspólnemu zakupowi map HERE udało się nam zabezpieczyć niezależność tej niezwykle ważnej dla klientów, dostawców jak i producentów samochodowych usługi.”

podobne treści