biznes

Nokia pozywa Apple o naruszenie patentów

Fiński koncern, choć sam wycofał się z rynku urządzeń konsumenckich, nadal istnieje i właśnie przypomniał o tym gigantowi z Cupertino. Firma pozwała Apple o naruszenie 32 patentów dotyczących technologii mobilnych.

Choć dział Nokii zajmujący się urządzeniami przeznaczonymi na rynek konsumencki został sprzedany, a licencję na posługiwanie się tą marką w tym segmencie uzyskało konsorcjum HMD Global, to fińska firma nadal istnieje, a spora część jej wysiłków skupia się wokół prac badawczych nad nowymi technologiami. Nie dziwi więc, że firma stara się bronić posiadanych przez siebie patentów. I właśnie dlatego poinformowała wczoraj o tym, że pozywa Apple w Europie i w USA o naruszenie 32 posiadanych przez nią patentów związanych z technologiami mobilnymi.

Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, Nokia po raz ostatni udzieliła Apple licencji na korzystanie z niektórych posiadanych przez siebie patentów w roku 2011, ale od tamtego czasu Apple odmawia podpisania umowy licencyjnej na kolejne chronione prawem rozwiązania fińskiej firmy. Nokia twierdzi, że w tym czasie wielokrotnie proponowała, że udzieli Cupertino licencji na technologie, z których obecnie korzysta firma w swoich urządzeniach, ale Apple miało konsekwentnie odmawiać.

Dlatego teraz fińska firma postanowiła złożyć stosowne pozwy sądach rejonowych w Dusseldorfie, Mannheim i Monachium w Niemczech, oraz w sądzie dla wschodniego dystryktu stanu Teksas. Naruszenia mają dotyczyć różnych technologii, od wyświetlaczy przez interfejs użytkownika po kodowanie wideo oraz chipsety.

Dla Apple pozew o naruszenie praw patentowych to oczywiście nie pierwszyzna. Swego czasu głośna była wygrana ostatecznie przez Cupertino batalia z Samsungiem, a w tym roku firma zapłaciła już 24,9 miliona dolarów za złamanie umowy patentowej w sprawie Siri.

Zdjęcie: Flickr/Erkka P

podobne treści